Kapat

Bahar Seti (Fidan + Çilek + 12 Farklı Çiçek Tohumu)


Fiyat :
12,90 TL


ANNEYE EN DOĞAL HEDİYE! Dikime hazır Toros Sediri fidanı Saksıda Çilek Karışık Çiçek tohum paketi

ANNELERE EN DOĞAL HEDİYE!!!

Hem Bitenekadarcılara, hem doğaya verilebilecek en yeşil ve en güzel armağan!

Bitenekadarcıların hem evlerinde, hem balkonlarında, hem açık havada yetiştirebilecekleri belkide en güzel bitkiler!

Tam mevsiminde hem bahçeniz, hem balkonunuz, hem terasınız için!

İnanılmaz güzellikte ve inanılmaz çeşitlilikte!

Bahar Seti İçeriği
1- Hediyelik Toros Sediri Fidanı
2- Sweet Charlie Çilek Fidesi
3- Karışık Çiçek tohum paketi-12 adet (Akşam Sefası, Karagöz, Kadife, Nergis, Sarmaşık, Sarı Şebboy, Horoz İbiği, Aslan ağzı, fesleğen, papatya, hatim, petunya)


FİDELAND TOROS SEDİRİ FİDANI(Cedrus Libani)
Fidan Boyu: 35-40 cm
Fidan Yaşı: 3+0
Ömrü: 1000 yıla kadar yaşayabilir
Boy: 35-40m

Fidanınızın ambalajı onu nakliye esnasında zarar görmemesi için özenle dizayn edilmiştir. Bu şekilde Türkiye’nin her tarafına sağlıklı bir şekilde ulaşabilmektedir. Tüm fidanlar hediyelik ambalajındadır, bu yüzden sevdiklerinize özel günlerinizde yaşayan bir hediye olarak rahatlıkla gönderebilirsiniz.

Doğal olarak Güney Anadolu ve Lübnan'da yayılmış olup, batı sınırı Fethiye ve Köyceğiz'den başlar. Doğuya doğru Toros Dağları üzerinden uzanmakta, Göksun ve Kahramanmaraş yörelerinden bir kavisle güneye Nur Dağlarına yönelmektedir. Lübnan'da ancak Cebelübnan'da kalmıştır. Bu ana yayılışı dışında ise Kuzey Anadolu'da Kelkit-Yeşilırmak Vadisinde Erbaa yakınlarında Çatalan Köyünde ve Niksar yörelerinde 100 hektarlık adacıklar halinde bulunmaktadır.

Çamgiller (Pinacaeae) familyasından olan toros sediri toroslarda yaygın olarak bulunduklarından ve Lübnan'da sayısı oldukça azaldığından toros sediri isimi daha sık kullanılmaktadır. Şu an dünyadaki en büyük yayılımını Türkiye’de göstermektedir. Ayrıca Katran ağacı olarak bilinen toros sediri Lübnan'ın bayrağında bulunur. 1000 yıl kadar yaşayabilen bu ağaçlar porsuk, çınar, meşe ve ardıç ağaçları ile beraber ülkemizin anıt ağaçları arasında yer almaktadır. Ülkemizde 1000 yaşında 3 metre çap ve 40 metre boyunda örnekleri vardır.

Sedir ağacı diğer kozalaklı ağaçlar gibi geç büyüme özelliği gösterip kuvvetli bir odun yapısına sahip. Bunun yanında, tüm çamlarda olduğu gibi odununda reçine bulunduruyor.

Bu reçinenin görevi, ağacın herhangi bir nedenden dolayı yaralanması durumunda açılan yaranın kapatılarak mikrop kapmasını önlemek ve ağacın kendi kendini tedavi etmesini sağlamak. Bu nedenle reçineler, çok uzun yıllardan beri halk tıbbında da antiseptik (mikrop öldürücü) özelliklerinden dolayı yaygın olarak kullanılıyor. Ayrıca kehribar adı verilen yarı saydam görünüşlü taşlar da, bu tip bitkilerin reçinelerinin fosilleşmesiyle ortaya çıkıyor. Reçinelerin bir başka özelliği de, kokuları ve kimyasal özellikleriyle bitkiyi böceklere ve kurtlara karşı koruması. Bu nedenle sedir başta olmak üzere çam, selvi, göknar, ardıç gibi tüm reçineli ağaçlardan elde edilen kereste, böceklerin ve kurtların verecekleri hasarlara karşı çok dayanıklı oluyor. Reçinenin bu ağaçlara sağladığı üçüncü yararsa, kimyasal yapısıyla hücrelerin oksijenle temasını keserek onların bozulmasını engellemesi. Bu özelliğinden dolayı sedir ve selvi ağaçlarının reçineleri Eski Mısır'da ölülerin mumyalanmasında kullanılmış. Bu ağacın odununun çok sağlam olması, böceklere ve atmosferik etkilere karşı diğer ağaçlardan daha dayanıklı olması ve yine içerdiği reçine sayesinde sudan daha az etkilenmesi nedeniyle, antik uygarlıklar tarafından, başta gemi olmak üzere çeşitli inşaat sektörlerinde, yeraltı ve köprü inşaatları ile travers imalinde kullanılmış..

Bu ağaç için tarihte savaşlar bile çıkmış. İşte tarihî hâdiselerden birkaç örnek:

- Mısırlılar M.Ö. 2600’lü yıllarda sedir tomruklarından 45 m boyunda gemiler inşa etmişler, firavun saraylarının kapılarını da sedirden yapmışlardır.

- Tarihte büyük bir ticaret ve deniz gücüne sahip olan Fenikeliler bu güce sedir ağacı ticareti yaparak ulaşmışlardır.

- Firavunların tabutları sedirden yapılmış, sedir odunundan elde edilen beyaz reçine ile ölüleri mumyalamışlardır.

- Tevrata göre Hz. Süleyman tapınağının çatısı sedirden yapılmıştır.

- Gılgamış Destanı’na konu olan savaşlara, sedir ağacına sahip olabilme arzusu sebep olmuştur.

- Roma hakimiyetine giren Lübnan’da, İmparator Hadrianus tarafından M.S. 134 yılında sedirin korunması ile ilgili bir kanun çıkartılmıştır.

- Dünyanın 7 harikasından biri olan Efes’teki Artemis Tapınağı’nın çatısı sedirden yapılmıştır..

- Sedir tomruğu, en başta Hicaz Demiryolu inşaatında olmak üzere, Osmanlı Devleti zamanında çok kullanılmıştır.

  

Sweet Charlie

Sweet Charlie Cinsi bu çilekler, çok lezzetli ve hormonsuz!

Üstelik fideler yetişkin olarak gönderilecek ve çoğunun üzerinde birkaç günde çileklerin kızarmaya başladığını göreceksiniz!

Tohum ve yetiştirme aşamasında kesinlikle ilaç ve sunni yöntemler kullanılmadığından %100 doğal organik ve hormonsuz!

Üstelik kargolamaya özel koli ve saksısında kapınıza kadar gelecek ve hemen yetiştirmeye başlayacaksınız!,

Çileğiniz Ağustos sonuna kadar ortalama 40 günlük periodlarda meyve vermeye devam edecektir!

Gönderilecek Saksıdaki Çileklerin bir kısmında çilek, bir kısmında çiçekler olabilir yada olmayabilir. Ama endişe etmeyin çok kısa sürede meyveleriniz kendisini gösterecektir!

AYRINTILI BİLGİLER VE YETİŞTİRME ÖNERİLERİ:

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=934485&Date=05.05.2009&CategoryID=77

Meyveli bitkiler arasında çilek saksıda en kolay yetişen ve sevilen meyvesi ile mükafatlandırıcı bir bitkidir. Kalıcıdır ve neredeyse herdem yeşil bitki sayılabilir. Fazla soğuğa maruz kaldığında bazen toprak üstü bölümü kurusa bile baharda çabucak yeşerir.
Çilek bitkisi fazla yer kaplamaz. Pencere önünde bile yetişir. Hastalıklara karşı dayanıklıdır. Saksıda yetiştirilen çilekler bahçedeki gibi toprağa temas etmediği için salyangoz ve çeşitli böcekler tarafından yenmez.

Mantar hastalıklarına tutulmaz. Çapalama yabani ot temizliği gibi zahmetleri yoktur. Müsait bir teras vs. varsa kasalar içinde yetiştirilerek epey ürün alınabilir.

YETİŞTİRME

IŞIK : Güneşli ve havadar bir mekan elverişlidir. Çilek bitkisi aşırı olmamak şartı ile gölgeye dayanıklıdır. Ancak kaliteli ve lezzetli meyve için mutlaka günde 5-6 saat direkt güneş gerekir.

SULAMA: Çilek meyve zamanı bol su ister. Toprağı kurumadan hemen sulamalıdır. Bununla beraber bitkinin çürümemesi için saksı dibinde su beklemesi önlenmelidir. Meyve zamanı geçtikten sonra aşırıya kaçmadan sulanmaya devam edilir.

SAKSI: Çilek saksılarının fazla derin olması gerekmez. Fideler uzun çiçekliklere asma veya duvara monte saksılara cepli çilek saksılarına derince kasalara dikilebilir. Hangi cins olursa olsun saksılar biraz yükseğe yerleştirilmelidir. Dikimden evvel drenaj delikleri olan saksıların dibine birkaç saksı kırığı konur.

TOPRAK : Genel kullanıma uygun hazır torflar çilek için idealdir. Çilek organik maddelerce zengin toprağı sever. Bu yüzden torfun içine bir miktar yavaş yarayışlı organik gübre karıştırılır. Çilek aynı saksıda 2-3 yıl durabilir. Bununla beraber meyve verebilmesi için her kış sonunda toprağına besin takviyesi yapılmalıdır. Saksı değiştirme yerine her yıl çoğalan fidelerden ayrılıp yeni bitkiler elde etmek daha uygun olacaktır. Taze bitkiler yetişince eskiler elden çıkarılır.

EKİM-DİKİM: Saksılı fideler her mevsim ekilebilir. Çıplak köklü fidelerin mart veya eylül ayında ekilmesi uygundur. Bununla beraber birkaç gün gölge ve serinde tutulmak kaydı ile yaz ortasında bile böyle fide ekilebilir.

Fideler sera ve çiçekçilerden saksı içinde alınabileceği gibi bir çilek bahçesinden alınacak köklü fideler kullanılabilir.

HASAT SONRASI BAKIM: Sadece baharda meyve veren çilekler hasat sonrasında budanır. Yani eski yaprakları tamamen kesilir. Kuru yaprak ve saplar toprak yüzeyinden toplanır. Çoğalan kökler ayrılarak saksıda belli sayıda bitki bırakılır. Böylece kalan fideler gürbüzleşir ve hastalık riski azalmış olur. Bitki kısa sürede yeni yapraklar vermeye başlar.İyi bakılan bitki bazen sonbaharda birkaç sürpriz çilek verebilir. Yediveren çileklerde budama kışa doğru yapılır. Çilek meyvesiz zamanlarda da sevimli ve dekoratif görünüşü ile balkonları süsleyecektir.

Kış aylarında çilek saksıları kuytuya çekilir. Üzerleri biraz kuru ot yaprak vs ile örtülür. Toprağını kurutmayacak kadar arada bir sulamak lazımdır.

 

Kargo Fiyatı Değişmeden Tek Seferde Alınabilecek Maksimum Ürün Adedi :  2
Bu ürün kargoya  5 Mayıs 2010 Çarşamba günü verilecektir.


KARGO KAMPANYASI:

3 TL'ye Herşeyi Kargoluyoruz!

Sitemizde aktif satışta olan 1. Ürün veya 2. Ürün veya Haftanın Fırsatları Ürülerinden herhangi birinden 3 TL kargo ödeyip alırsanız aynı anda  satışı yapılan diğer tüm ürün alışverişlerinizde kargonuz BEDAVA olacaktır.

Bedava kargolu ürünler ve özel kargo ölçülü ürünler kapsam dışıdır.Bahar Seti (Fidan + Çilek + 12 Farklı Çiçek Tohumu) Yorumları Tüm Yorumlar (7)
31 sipariş | 1 yorum | Yorum Detay kargo Ürünü almak istiyorum ama kargo problemleri ile ilgili yorumları okuduktan sonra vazgeçtim. bu konuda herhangibir düzülme oldu mu merak ediyorum.
50 sipariş | 14 yorum | Yorum Detay Bu ürüne özel Bitenekadar Kargo sıkıntısı Bir önceki çilek satışında Bitenekadar ürün tanıtımında "Üstelik kargolamaya özel koli ve saksısında kapınıza kadar gelecek ve hemen yetiştirmeye başlayacaksınız!," yazmıştı. Güvenerek 2 adet aldım. Fakat kargodan darmadağınık çıktı üstünde meyve vermiş dal küflenmişti, tam bir hayal kırıklığıydı.
Fakat sonuçta çiçek olduğu için elimizden gelen en iyi yerde özenle baktık ve yeniden kendine geldi. Bitenekadar gönderim konusunda kargo firmasını uyaracaksa alınabilir yada gelince hayal kırıklığı yaşamayıp iyi bakabilcek olanlar alsın.
87 sipariş | 7 yorum | Yorum Detay çiçek tohumları? 12 farklı çiçek tohumu ayrı ayrı ambalajlarda mı geliyor? yani piyasada satılan bildiğimiz çiçek tohumu ambalajı formatında mı?

yoksa hepsi birbirine karıştırılmış olarak tek bir pakette mi, yani az miktarda mı?
132 sipariş | 7 yorum | Yorum Detay çilek çilek fidesini ben de 3 adet almıştım ve üçü de kargodan darmadağın çıktı. üstündeki çileklerin üstünde küf gibi bir tabaka vardı. bu durumu yetkililere bildirdiğimde fidelerin bir süre sonra toparlanacağı söylendi. sonuçta ortasında yeşil yapraklar çıktı ama meyvelerine yazık oldu. bu sene çileğini görebileceğimizi sanmıyorum. doğrusu satın almanızı (en azından çilek fidesi için) tavsiye etmem
18 sipariş | 57 yorum | Yorum Detay sweet çarli çok tatlılar. kaçırmayın. kutusu çok muntazam. kargoda kaçıklar oluyordur belki ama çillekler süper. zaten en kötü toprağını denkleştirip sulayınca sorun kalmaz. fidan dikmek zaten boynumuzun borcu.