Kapat
Beşik Fırsatları : 0 Fırsat

Beşik

Çocuklar için ne söylesek az. Onlar bizim yaşamlarımızın olmazsa olmazı. En umulmadık anlarda yaptıkları bize yaşattıkları ile hayatımıza anlam katan umut olan canlılar. Enerjileri en canımız sıkkın olduğu anda bile bizim keyfimizi yerine getirmeye yetiyor bile. İşte o yüzden de onlara gereken özeni göstermek şart. Sadece dünyaya getirmek ile iş bitmiyor. Giydirmek, beslemek dışında da yapmamız gereken şeyler var ki onların başında da özellikle bebeklik dönemlerinde doğru düzgün bir biçimde kaliteli uyku uyuyabilmeleri için mutlaka beşik tarzı bebe yatağı gibi ürünler kullanmamız gerekiyor. Yani bebeğin kendi başına uyuyacağı bir yer olmalı anne baba yanında şartlar ne olursa olsun uyumamalı ama bu konuda gereken tüm özen gösterilmeli maksimum düzeyde.

Beşik konusu aslında sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde başlı başına bir ritüel. Öyle ki bu konuda yazılan romanlar, şiirler, çekilen filmler var ki metafor yönü de kimi zaman ağır basıyor ama beşik içinde salıncak özelliği de olan dolayısıyla uyumamakta ısrar eden çocukları uyutma amaçlı olarak sallayarak kullanabilen hem de uyuduğu zaman keyifle uyumasını sağlayan yataklar.

Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bugün 50 yaş ve üzeri olan pek çok insanın mutlaka bir beşiği olmuştur hatta kimi yerlerde beşik anne babadan çocuğa bile geçer ama son yıllarda öylesine güzel üretilen beşikler var ki insanın yeniden çocuk olası geliyor.

Ama elbette beşik alınırken dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar var. Bunların en başında tasarım konusuna mutlaka çok dikkat edilmeli ve asla beşik deyip geçilmemeli. İçinde bebeğin rahat bir biçimde uyuyabileceği ama büyümesine zarar vermeyecek tarzda olan ergonomik ürünler seçilmeli.

Bunun yanında bir diğer önemli husus kullanılan malzeme. O sonuçta yeni doğan bir bebek ve her türlü olasılık göz önüne alınarak bebeğin belli bir yaşa gelene dek bu ürünü kullanacağı göz önüne alınarak mutlaka tahta gibi ahşap gibi doğal malzemelerden yapılan ürünler seçilmeli. Olabildiğine büyük bir beşik alınmalı ki belli bir süre yatak olarak da kullanılabilsin.

Olabildiğine bilinen adreslerden alınmalı ve fiyat konusu akla bile gelmemeli.