Kapat

Belkide Dünyanın En İyi ZeytinYağı! (5 Lt)


Fiyat :
49,50 TL


Adatepe Refika Özel Taş Değirmen Sızma

1. Ürünümüzdeki yağın %100 Aynısı ancak 5 Lt lik ekonomik tenekede. İsterseniz şişeniz boşaldıkça doldurun isterseniz enfes yemekler yapmakta kullanın diye! 

Bugün Bitenekadarcılarla bir lezzet keşfimizi paylaşmak istiyoruz...

Türkiyedeki ilk Zeytinyağı Müzesinin kurucusundan sofralarınıza sunulan inanılmaz bir lezzet!

Benzersiz taş değirmen tekniği ile üretilen ve özel olarak sızdırılan, normal sızma yağlardan çok daha özel benzersiz bir Zeytinyağı!

Mutlaka bilenleriniz vardır belki ama bu lezzeti herkes tatsın, mahrum kalmasın istedik!  

Biz epeydir kullanıyoruz ve yemeklerimize ve salatalarımıza ayrı bir tat geldi!

Hatta biraz kekik ve pul biber ilavesi ile ekmeğinizi banarak yemeye doyamayacaksınız!

Üretim sürecine ve tarihçesine ilişkin tüm ayrıntılar aşağıda....

5 Litre Sızma Yağ - Tenekede

Kargo Fiyatı Değişmeden Tek Seferde Alınabilecek Maksimum Ürün Adedi :  1
Bu ürün kargoya 18 Mayıs 2009 Pazartesi günü verilecektir.  

 

ADATEPE ZEYTİNYAĞI
  
Ve rivayet odur ki, en nefis zeytinyağı binlerce yıldır bu eşsiz coğrafyada üretilir.  Bu rivayetin peşine düşen bir kaç zeytinyağı  meraklısı bir kaç yıldan beri kendilerine dünyanın en nefis zeytinyağını üretmeyi iş edinmişler.
   
Araştırmalar sonucu geleneksel zeytinyağı üretim tekniğinin en üstün sonucu verdiğini görmüşler. Simdi terkedilmiş bir haldeyken restore edip yeniden faaliyete geçirdikleri eski bir fabrikada üretim yapıyorlar. Ürettikleri yağları başlangıçta sadece eşe dosta hediye etmekle yetiniyorlarmış . Fakat ürettikleri bu zeytinyağı çok beğenilip arkadaşlardan gelen talep artınca isi ticari bir sekle sokmaya karar vermişler . Özel olarak ürettirdikleri cam şişelerde piyasaya sürdükleri yağa köylerinin ismini vermişler : Adatepe. Çünkü Adatepe, yaptıkları ise en uygun düsen isimmiş, doğal, geleneksel ve çok güzel...
  
İyi bir zeytinyağı için zeytinler henüz bütünüyle olgunlaşmadan toplanıp derhal fabrikaya ulaştırılıyor. Zeytinlerin bozulup meyvemsi tadını yitirmemesi için bu şart . Eskiler bu konunun önemini “ağaçtan taşa" diye ifade etmişler.
  
Taş, zeytinlerin hamur haline getirildiği değirmenler. Dev silindir granit taşlar zeytinleri pelte kıvamına gelinceye kadar eziyor. Ezilme işleminin ne kadar devam edeceğini baskı ustası göz kararı, el kararı, dil kararı belirliyor. Değirmen taşları dönerken ezilen zeytinler hava ile temas ediyor . Bu aşama çok önemli , belki de kontinü sistem denilen modern santrfüj teknolojisi ile üretilen zeytinyağları ile geleneksel zeytinyağı arasındaki lezzet farkının sırrı da tam bu noktada gizli.
  
Bir sonraki aşamada hamur haline gelmiş zeytinler yassı torbalara doldurulup üst üste yığılıyorlar . İste bu noktada en doğal haliyle zeytinyağı kendini bırakmaya başlıyor. Her ne kadar bu konuda bir kavram karmaşası yaratılmış olsa da gerçek “sızma “ işte bu yağ.
  
Zeytin hamuru dolu torbaların  hidrolik preste sıkılması bir sonraki işlem... Makbul olan yağ ilk baskıda, sıcak suya maruz kalmadan üretiliyor. Daha sonra ayni zeytin hamuru sıcak su verilerek iki kez daha sıkılıyor fakat bu işlemler sonucu elde edilen yağ nefasetini önemli ölçüde yitirmiş oluyor . Sıkılma sonunda akan sıvı  pulima tabir edilen haznelerde bekletiliyor ve zeytinyağının karasulardan ayrışması sağlanıyor. Bu süreçte zeytinyağı kendiliğinden yukarı çıkıp karasuları altta bırakıyor. "Zeytinyağı gibi üste çıkmak" deyiminin kaynağı da iste bu süreç.
 
Gün ışığından uzak bir süre bekletilip dinlendirilen zeytinyağı daha sonra pamuk filtrelerden geçirilip şişeleniyor . Adatepe yağlarının piyasadaki diğer sızma yağlardan farkı da hala geleneksel üretim tekniğiyle üretilen yağ olması. Bu yöntem modern santrifüj teknolojisine göre çok daha zahmetli  ama nefaset farkı bütün zorlukları unutturuyor. Köylüler de kendi kullandıkları yağı hala sulu baskı denilen tas değirmenlerde çıkarttırıyorlar ve hiç bir yağın  geleneksel yağın yerini alamayacağını iddia ediyorlar.
  
Sanıldığının aksine zeytinyağının asidinin düşük olması tek basına iyi bir yağ olmasını sağlamıyor. Zeytinyağında aslolan nefaset. Zeytinin niteliği ve zeytinyağının zeytinin karakterine uygun bir şekilde çıkarılması kaliteyi belirliyor. İyi bir zeytinyağı kendini kokusu ve tadıyla ele verir.  Bir parça taze köy ekmeğini iyi bir zeytinyağına bandığınızda genzinizde hafif bir meyve tadı bütün duygularınızı uyarmalı. Yasam sevincinizi kutsamak için bu mucizevi sıvıdan daha doğal ve sağlıklı ne olabilir ki.

ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ
   
Türkiye'de türünün ilk örneği olarak Zeytinyağı "Fabrika-Müzesi" 2001 den beri yerli yabancı onbinlerce ziyaretçi ağırlıyor.
   
    
Zeytin ve zeytinyağının kültürü o kadar derinlere iniyor ki, yazılmış tüm kutsal kitaplarda çeşitli şekillerde ifadesini buluyor. Ülkemizde bu kadar eski ve köklü bir kültürü olmasına karşın, bu ürüne ilişkin yazılı ve görsel malzemelerin yok denecek kadar az olması, Adatepe Zeytinyağ Müzesinin doğuşuna gerekçe oldu. Küçükkuyu'daki tarihi sabunhane binası restore edilerek,  bir yandan kuru baskı  tarzında zeytinyağı üretimine devam edilirken, öte yandan civar köylerden toplanmış zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimine ilişkin çeşitli araç -gereç ve aksesuarlar fabrika binasında sergileniyor.
   
Müzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kapları, çeşitli folklorik objeler görülebilir. Aynı zamanda geleneksel usulde zeytinyağı sabun yapım tekniği de açıklamalı olarak sergilenmekte.
   
    
Zeytinyağının üretim aşamaları, saklanması, aktarılması, filtre edilmesi vb. gibi zeytinin dalından soframıza geliş öyküsünü görüp, dinlemek tabii ki taze köy ekmeği ile tadımını yapmak yerli ve yabancı ziyaretçiler için  hem eğitici hem de keyifli olacak.
   
Çanakkale-İzmir karayolu üzerinde Küçükkuyu kasabasının girişinde yer alan Adatepe Zeytinyağı  Müzesinde,  modern müzecilik anlayışı gereği olarak düzenlenmiş;
         
Müze Dükkanından taze zeytin, zeytinyağı, doğal sabun ve özgün olarak tasarlanmış çeşitli mutfak aksesuarları ve kitaplar alabilir,
Adatepe Mutfak'ta çay ve kahve çeşitleri, soğuk ve taze meyve suları ile tümü doğal malzemelerle hazırlanan yerel zeytinyağlı yemekleri tadabilirsiniz ( gruplar için önceden rezervasyon yapılması önerilir ).
  
Adatepe Zeytinyağı Müzesi, Türkiye'nin gelişen kültür turizmi için özgün bir örnek teşkil etmektedir.
  
   
Müzede sergilenen  objeler için Türkçe ve İngilizce açıklama metinleri bulunmakla birlikte, daha meraklı ziyaretçilerin arzu etmesi halinde  güler yüzlü ve hevesli personel tarafından daha ayrıntılı bilgiler verilmektedir. Müze haftanın yedi günü 08.30-18.30 saatleri arasında açık olup, giriş ücretsizdir.
  
Adatepe Zeytinyağ Müzesi
Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-Çanakkale
Tel: (0286) 7521303- 7521330
Basından:
REFİKA’NIN ÖYKÜSÜ
 
Adatepe Köyünde 19 yüzyıl sonu ve 20.yüzyıl başında 'Refika' takma adıyla bir Rum güzeli yaşarmış. Köyün Rum ve Türk cemaati arasında çok sevilen Refika hem güzel hem de çok neş'eli bir kızmış. Düğünlerde şarkılar söyler, çok da güzel dans edermiş. Refika'nın güzelliği ve iyilikseverliği Adatepe köyünün yanısıra çevre köylerde de dillere destan olmuş. Özellikle zeytin zamanı Refika'nın çalıştığı tarlalarda köylüler hem zeytin toplar hem de Refika'nın şarkılarını dinlermiş. Düğünlerde mutlaka Refika baş  misafir olarak çağrılır ve kendisine şarkı söyletilip, dans ettirilirmiş.
 
Birinci Dünya savaşına kadar iki cemaat Adatepe köyünde barış içinde birlikte yaşarmış. Ancak Savaş Tüm Anadolu'da olduğu gibi Adatepe köyüne de felaketler getirmiş. Savaşla birlikte Köyün Rum ve Türk cemaatleri arasında önceleri soğukluk daha sonra karşılıklı çatışmalar baş göstermiş. Tüm bu kargaşaya rağmen Refika yine de Türkler arasında sevilmeye devam etmiş ancak ne var ki savaş sonunda Türk ve Yunan hükümetleri arasındaki anlaşma sonucunda Refika da diğer Rumlarla birlikte köyü terk edip, Yunanistan'a yerleşmek zorunda kalmış.
  
Refika'nın köyden ayrılışı Türkler arasında büyük bir üzüntüye yol açmış. O gittikten sonra bile onun adına türküler yakılmış ve her fırsatta, özellikle düğünlerde onun türküsü okunup, onun adına danslar edilirmiş. Bu gelenek Adatepe köyünde hala devam etmektedir.
  
Refika'nın efsanevi öyküsünü biz köyün en yaşlısı olup üç sene önce vefat etmiş olan Abdi Amca'dan dinledik.  Daha sonra Yunanistan'ın Sakız adasına yerleşmiş olduğu ve Yunanistan'ın ilk güzellik kraliçesi seçildiği yönünde efsaneler anlatılan Refika'nın izini bulabilmek için  Sakız adasına yaptığımız bir seyahatte kendisine ait herhangi bir ipucu bulamadık. Ne var ki, tesadüfen bir antikacıda bulduğumuz bir resimdeki kızın güzelliği ve yüzündeki ifade bizi derinden etkiledi.  'Bu kesinlikle Refika olmalı' diyerek resmi alıp köye getirdik. Adatepe'nin yaşlılarına resmin Refika'ya ait olabileceğini  söylediğimizde,  göz yaşlarını tutamayıp heyecanla  ' Evet! Bu o' dediler. Biz de çağlar boyunca insanlar güzellik ve sağlık veren saf ve doğal Adatepe zeytinyağlarının alamet-i farikası olarak Refika'nın resmini etiketimizde ölümsüzleştirmeye karar verdik.
  


Belkide Dünyanın En İyi ZeytinYağı! (5 Lt) Yorumları Tüm Yorumlar (3)
0 sipariş | 1 yorum | Yorum Detay Asit Oranı Dünya Zeytinyağı Konseyi ve Türk Gıda Kodeksinin kabul ettiği kriterlere göre asit oranı en fazla %1 olan naturel yağlar sızma yağ kategorisine girmektedir. Bu nedenle teneklerin üzerinde en fazla %1 asit oranı yazıyor. Adatepe'nin bu yıl ki yağları %0.7 dir.
64 sipariş | 13 yorum | Yorum Detay Merak Zeytinyağı önemlidir. Özelliklede benim gibi girit kökenli isen.
Merak ettim ve aldım Bakalım nasıl lezzeti .Tenekenin üstünde asit oranı %1 diyor buarada
9 sipariş | 6 yorum | Yorum Detay Arak Slogan Büyük bir Bira markasının "Probably Best Beer on The World" diye sloganı vardır. O probably (Belki de) haksız rekabetten yırtmasınıda sağlar. Neyse ne kadar arak slogan da olsa güzel görünüyor alacağım:)