Kapat
Sobalar Fırsatları : 0 Fırsat

Sobalar

İnsanların olmazsa olmaz gereksinimleri var ve bu gereksinimlerin neler olduğuna kısaca bakmak gerekir ise şunlar söylenebilir:

· Beslenme

· Barınma

· Giyinme

· Uyuma temel olarak adlandırabileceklerimizdir.

İşte bu gereksinimler içinde yer alan barınmanın kendi içinde alt başlıkları vardır. Örneğin ısınma ya da kimi zaman aşırı sıcak havalara karşı soğutulma gereksiniminin karşılanması gerekir ki insanın yaşam kalitesi düşmesin.

Burada bahsedeceğimiz ürün ısınma gereksinimi için olan ürünler. Isınma amaçlı olarak doğalgazın ve kaloriferin olmadığı dönemlerde kullanılan sobalar vardı ki hala var. Bu ürünler kişilerin sağlıklı ısınması için kullanılan ünitelerdir.

Temel Çeşitleri Nelerdir?

Sobalar grubunda karşımıza çıkan temel ürünler şunlardır:

· Odun sobaları

· Kömür sobaları

· Gaz ile çalışan sobalar

· Japon sobası olarak adlandırılan bir döneme damga vuran sobalar

· Katalitik olarak adlandırılan sobalar. Bu sobalar aynı zamanda tüplü olan sobalardır. Farklı ısınma dereceleri vardır.

· Elektrikli sobalar. Bu sobalar da üstte yer alan ürün de olduğu gibi farklı ısınma dereceleri olan sobalardır.

· Hem odun hem de kömür ile çalışan sobalardır ki bunların da kendi içinde alt başlıkları ve modelleri vardır.

Alırken Bilinmesi Gerekenler

Üstte belirtilen sobalar her biri özünde farklı bir ekonomik kesimin ve/veya zevke sahip olan insanların beğenisine uygun olan ürünlerdir.

Günümüzde odun sobalarının üzerinde kestane, patates pişirme devri bitmiştir ama yine de dekoratif amaçlı olarak alınıp bir köşede durmasının ortama bir güzellik katacağı kesindir. Bu tür sobalar alırken mutlaka doğru metalden yapılan ve alt koruma kısmı olan ürünler tercih edilmelidir.

Bu sobaların kimileri kovalıdır ki bu da kullanım kolaylığı sağlar. Özellikle soğuk günlerde kullananların çok iyi bildiği üzere günde iki kere bir akşam bir sabah değiştirildiği bilinmektedir.

Elektrikli sobalar konusunda ise kapsam oldukça geniş olup gün geçtikçe de kapsam genişlemektedir. Masa üstü olanlar, duvara monte edilenler, yüksek rezidanslı olanlar hatta uzaktan kumandalı olanları bile vardır ama bu tarz bir ürün alınırken mutlaka üzerinde CE işareti aranmalıdır. İlgili yönetmeliklere uygun olarak üretildiğinden emin olunmalı ve gereksinimlere uygun bir soba fiyat göz önüne alınmaksızın tercih edilmelidir.