Kapat
Klavye Fırsatları : 0 Fırsat

Klavye

Bilgisayar bugün nerede ise doğan çocukların bile kullanmaya başladığı ürünler ve insanlar nerede nasıl yaşarlarsa yaşasınlar hayatlarını kolaylaştırdıkları kesin. O yüzden de gündelik yaşamımızın bir parçası oldular ve temelde bilgisayarlar kendi içlerinde monitör klavye kasa ya da ana sistem ve elbette Mousedan oluşan entegre ürünler. Her birinin kendince bir görevi var. Klavye bilgilerin ne türden olursa olsun giriş yapılmasına olanak veren tuş takımlarıdır ve üzerinde rakamlar harfler özel imgeler bulunur.

Temel Türleri

Klavye çok geniş ürün gamı olan bir çevre birimi değildir. Temelde kablolu veya kablosuz olarak ve de F klavye ki eskiden daktilo kullananların tercih ettiği bir türdür ve standart Q klavyelerdir.

Bunların dışında renksel farklılıklar göstermektedirler.

Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klavye alınır iken dikkat edilmesi gereken temel hususlar şunlardır: Bu ürün genellikle bilgisayar ile beraber gelen bir çevre birimi olmakla birlikte bazen arızalanabiliyor ya da netbook, notebook tarzında olan bilgisayarlarda dışarıdan klavye kullanmak isteyen insanlar için bu ürünün alınması gerekebiliyor, işte böylesi durumlarda bilinen markaların CE işaretli, garantili, kaliteli malzemelerden yapılan ürünleri seçilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Kişi kullanım biçimine uygun bir biçimde F klavye ya da Q klavye seçebilir. Ürünün görselliğine takılmadan çok fazlaca, tuş yapısına iyice bakarak seçim yapılmalıdır. Ama burada kaliteli malzemeden yapılması hususu oldukça önemli olan bir husustur zira böylece kolayca yıpranmaz ki tuşların rahat basılabilir olması da işin tasarım yönüne girse de unutulmaması gereken kullanım kolaylığı getiren bir durumdur.

Renk açısından baktığımızda karşımıza farklı renk seçenekleri çıktığı göz önüne alınır ise elbette kişilerin özgürce renk seçme hakkı vardır ama kontrastlık yaratmak için tezat renkler ya da uyumlu olması için aynı renkler tercih edilebilir.

Klavyelerin fiyatları markasına, modeline, özelliğine göre değişik parametrelere bağlı olarak değişmektedir ki burada rakam göz önüne ilk planda alınmamalı ama çok ucuz ve eğer sürekli olarak kullanılmayacak ise çok pahalı olan ürünlerden uzak durulmalı ve ortalama bir ürün alınmalıdır.

Ayrıca bu ürün alındıktan sonra gereken temizlik kurallarına uyulması gerektiği de unutulmamalıdır ki raf ömrü uzasın.