Kapat
Taşınabilir Disk Fırsatları : 0 Fırsat

Taşınabilir Disk

Teknoloji bir ilerledi tam ilerledi ve insanların yaşamlarına giren daha önceden hayal bile edemediği edemeyeceği ürünler var. Nasıl yıllar önce çevrilen bilim kurgu filmleri bugün gerçeğe dönüşüyor ise bugün geldiğimiz noktada da çok yeni yeni ürünler ile karşılaşıyoruz.

Nitekim bilgisayarların hayatlarımıza girmesi ile beraber karşımıza çok yeni ürünler çıktı ama bilgisayarların tarihçesine de bakmak gerekir ise bugün 50 yaş ve üzerinde olanların ilk çıkan bilgisayarların bir odayı kapladığını gayet iyi bilirler. Daha sonrasında masa üstü denilen bilgisayarlar hayatlarımıza girdi ve Steve Jobs gibi insanlar adeta çığır açıcı yeniliklere imza attılar. Nitekim önce insanlar dizüstü denilen laptop, notebook netbook tarzında bilgisayarlar ile tanıştı ve bunların hemen akabinde de tablet PC’ler geldi.

Oysa bazılarımız için mesleği tamamen bilgisayarda geçtiği için beyaz yakalı olarak çalışan insanlar oldukları için hemen her yerde bilgisayarları kullanmaları gerekebiliyor ama burada da şu sorun var tablet PC iş için uygun olan ürünler değil daha çok eğlence amaçlı olan ürünler. Masaüstü bilgisayarlar taşınamıyor. Diğerleri de belli bir ağırlık yaptığından sürekli taşınamıyor ama kişilerin bazı bilgilere her an gereksinimi olabiliyor ki böylesi bir durumda da devreye taşınabilir disk giriyor. Yedekleme ünitesi başlığında satılan ürünler bunlar.

Taşınabilir disk büyük kapasiteli bilgileri başka bir ortamda taşımaya olanak veren yapılar. Dahası bir başka kullanım amaçları ise bilgi güvenliğinin sağlanması çok önemli bilgileri dokümanları kişiler taşınabilir disklerde taşıyarak riski en aza indirgemek istiyor veya mevcut cihazın kapasitesinin yetmemesi ya da arşivleme de diğer bu disklerin kullanım amaçları arasında ve piyasada bu alanda çok sayıda ürün bulunuyor.

Alırken Bilinmesi Gerekenler

Taşınabilir disk alımı da diğer elektrikli elektronik cihazların alınmasında olduğu gibi asla rastgele yapılabilecek bir olgu değil. Mutlaka ilgili elektronik yönetmeliğine uygun olarak üretilen ürünlerin alınması gerekiyor. Bilinen markaların ürünleri hem kalite güvence açısından tercih edilmesi gereken bir durum. Bilinmeyen markaların noname ürünlerini almaktan uzak durulmalı ve mutlaka garantisi olan üzerinde ürün güvenliği anlamına gelen CE işaretli olan ürünler tercih edilmeli.

Fiyatlar çok yüksek değil ama yine ilk planda düşünmemek gerekiyor.