Kapat

Doğal Tuz-İşlenmemiş Kaya Tuzu-Turşuluk Tuz-Sofralık Tuz
Doğal Turşuluk Tuz-Doğal Yemek Tuzu-3 Kg

Doğal Tuz-İşlenmemiş Kaya Tuzu-Turşuluk Tuz-Sofralık Tuz
Doğal Turşuluk ve Yemeklik  Tuz
Turşuluk Tuz yemeklerde Kullanılırmı?
Hiç tereddütsüz evet... Hem çok sağlıklı hemde lezzetli! Tuz modern zamanlarda keşfedilmiş bir madde değil, insanlar binyıllardır tuz kullanıyor. Tuz işlemden geçirildiği zaman zararlı hale geliyor. Yoksa doğal haliyle tüketilen tuzun vücuda zararı değil faydası var. Lütfen aşağıdaki yazıyı okuyunuz...
Rafine tuz  ve Doğal Tuz Arasında Ne Fark Var?  (marketten satın aldığınız tuzların tamamı rafine tuz) 
Günümüzde market raflarında satılan tüm paketli beyaz akıcı tuzlar aslında sanayinin kullanamadığı atık tuzlardır (marketteki tuzlar).Tuz üretiminin çok büyük bir kısmı direkt olarak sanayiye yöneliktir. Tuz olmadan neredeyse hiçbir şey üretilememektedir. Dolayısıyla üretim aşamasında rafine edilen doğal tuzdan geriye sadece atık maddesi kalmaktadır. İştebu atık tuz da insanlar tarafından tüketilmek üzere piyasaya sunulmaktadır.Üstelik rafine tuzda tuzun akıcılığını kolaylaştıran ve topaklanmasını önleyenbirçok kimyasal da bulunmaktadır.
Rafine sofra tuzu doğal tuzların yerini aldığından beri hastalıkların giderek arttığı artık herkesçe bilinen bir gerçektir. Çünkü insan vücudu rafine tuzu kendisine yönelik bir tehdit olarak algıladığı için tüketilen rafine tuzu bir an önce atmak ister. Bu nedenle de tüketilen aşırı miktarda tuzun süzülmesi ve atılması başta böbrekler olmak üzere tüm boşaltım sistemi üzerinde önemli bir yük ve baskı oluşturur. Bu durumda rafine tuz vücutta aşırı su birikimine sebep olur ve kalp yetmezliğine yol açabilir.Vücuttan atılamayan rafine tuz ise tekrar kristalleşerek direkt olarak eklem ve kemiklerde depolanır. Böylece romatizmal hastalıklar ile safra kesesi ve böbrektaşı oluşumlarına kapı aralanmış olur. 
Oysa kaya tuzu gibi doğal ve işlenmemiş tuzlar gerektiği kadar tüketildiğinde vücuda zarar vermez, fayda sağlar. Aslında tuz -daha doğru birdeyişle- “gerçek tuz” hayatın vazgeçilmez unsurudur. Tuz hücrelerimizde biyokimyasal reaksiyonlardan geçip, vücut fonksiyonlarında görev alır. Suyun damarlarımızda ve hücrelerimizde durabilmesi tuz sayesinde mümkündür. Tuz ayrıca sinirlerimizin iletisini sağlamakta, kaslarımızı kasmakta, çeşitli besin maddelerinin hücre içine girmesini sağlamaktadır.
Öte yandan tuz sadece yediklerimize lezzet katmakla kalmaz, bize huzur ve mutluluk verir. Yani tuzun insan psikolojisi açısından da faydalarıvardır. Nitekim ABD’deki Iowa Üniversitesi’nden araştırmacılarca hazırlanan bir raporda, tuzun doğal bir antidepresan olabileceği görüşüne yer verilmiştir.Araştırmaya göre fareler üzerinde yapılan deneylerde tuz eksikliğinin,hayvanları normalde yapmaktan hoşlandıkları aktivitelerden uzak durmaya yönelttiği görülmüş ve bu durum depresyonun bir işareti olarak yorumlanmış.
Doğal Tuz Nasıl Anlaşılır?     Öncelikle şunu söyleyebiliriz; çok rahat akan tuz rafine tuzdur. “Akar, akar, akar” şeklinde tüketicilere sunulan rafine sofra tuzuna nem tutucu kimyasallar eklenerek tuzun akışkan olması sağlanır. Diğer taraftan tuz kristallerinin şeklini değiştirmek suretiyle, bunlara, birbirlerine kolay kenetlenmeye olanakbırakmayacak bir şekil verme yoluna da gidilmiştir.Dolayısıyla durdukça topaklanan ve kristalleri fabrikadan çıkmışçasına aynı irilikte olmayan ve öylekolayca tuzluktan akmayan tuzun doğal olduğunu söylemek mümkün.Ancak dış görüşünden tuzun doğallığı konusunda şüpheniz var ise,tuzun rafine veya doğal olduğunu test etmek aslında çok kolay: Yarım çaybardağı üzüm sirkesi içine 1 tatlı kaşığı tuz atın. 5-10 dakika kadar bekleyin.Sirke yeni açılmış gazlı içecekler gibi aşağıdan yukarı doğru köpürmeye başlıyor ve bir süre sonra da bulanıklaşıyorsa o tuz doğal değildir.  
3 Kg'lık Paket-Ücretsiz Kargo19,90 TL

Doğal Tuz-İşlenmemiş Kaya Tuzu-Turşuluk Tuz-Sofralık Tuz Yorumları
Bu ürüne ilk yorum yapan siz olun!