Kapat

Fidan (Dikime Hazır 3 Fidan Seçeneği)


Fiyat :
4,75 TL


Fıstık Çamı - Toros Sediri - Halep Çamı!

ÜRÜN FİYATI 1 ADET İÇİNDİR.

Hem Bitenekadarcılara, hem doğaya verilebilecek en yeşil ve en güzel armağan!

Tam mevsiminde hem bahçeniz, hem balkonunuz, hem terasınız için!

İnanılmaz güzellikte ve inanılmaz çeşitlilikte!

Üstelik ambalacı bile çok çevreci, işiniz bittiğinde rahatça kuş yemliğine dönüştürebileceksiniz!

Bu ürüne özel durum nedeniyle ürün fiyatında malesef özel fırsat yaratamamakta, ancak Kargo fiyatı ve alım adetleri konusunda elimizden gelen esnekliği göstermeye çalışmaktayız. Normal şartlar altında satışa sunulmama sebibi sayılabilecek bu durum Üründen üyelerimizin haberdar olmalarını sağlamak ve Doğaya ve Yeşile minik bir katkıda bulunabilmek amacıyla istisna kabul edilmiştir. Anlayışınız için minnettarız.

Ürün adedi ve Fidan Seçme penceresi alışveriş sırasında karşınıza gelecek olup ayrıca mesaj göndermenize gerek yoktur.

Kargo Fiyatı Değişmeden Tek Seferde Alınabilecek Maksimum Ürün Adedi :  10
Bu ürün kargoya 18 Mayıs 2010 Çarşamba günü verilecektir.
 


FISTIK ÇAMI AĞACI FİDANI (PINUS PINEA)

Fidan Boyu: 20-25 cm
Fidan Yaşı: 1+0
Ömrü: 150 yıla kadar yaşayabilir
Boy: 25-30m

Fideland® hediye fidan ambalaj tüpü, fidanınızı nakliye esnasından dikime kadar koruyacak şekilde dizayn edilmiştir. Serin yerde (4°C-10°C) muhafaza edilir ve direk güneş ışığından kaçınılırsa 10-20 gün rahatlıkla yaşar. Eğer kapağı açılıp düzenli sulama yapılırsa bu süre birkaç aya kadar uzatılabilir. Ama size tavsiyemiz fidanla birlikte size verilen dikim klavuzundaki talimatlara uyarak en kısa zamanda bu fidanı toprağa dikmenizdir.Fideland fidanları tüplü yani toprağıyla beraber oldukları için dört mevsim ekilebilir. Eğer hemen toprağa ekim imkanı bulamazsanız 3lt lik bir saksıdada 1-2 sene yetiştirebilirsiniz

Tipik bir Akdeniz ağacı olan fıstıkçamı, özellikle Ayvalık, Aydın ve Muğla, İzmir ve çevrelerinde ormanlık alanlar oluşturmaktadır. Ülkemizde 46.490 hektar saf fıstıkçamı ormanı bulunmaktadır. 30 metreye kadar boylanabilir.

Gençlikte yuvarlak, yaşlılıkta şemsiye gibi tepesiyle diğer çamlardan ilk bakışta ayırt edilebilir. Kumlu ve killi, zengin toprakta yetişir. Bol güneş ister. Kuraklığa dayanıklıdır Tohumları oldukça büyüktür. Halk arasında "çam fıstığı" diye adlandırılan tohumları Batı Anadolu yöresindeki köylüler için önemli bir gelir kaynağıdır.

Fıstık Çamı odun çivi ve vida tutma kabiliyetinin yüksek olması ve kolay işlenmesi nedeniyle yapı kerestesi olarak kullanılır.

Çam fıstığının faydaları;
Bal ile ezilmesi ile elde edilen macun kuvvet verici olarak kullanılmaktadır.
Bronşit, verem, ve diğer akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
Cinsel isteği arttırır, ruhi çöküntüyü giderir, kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.
Mutfağımızda zeytinyağlı dolmalarda ve un helvasında kullanılmaktadır.

  

FİDELAND TOROS SEDİRİ FİDANI(Cedrus Libani)
Fidan Boyu: 35-40 cm
Fidan Yaşı: 3+0
Ömrü: 1000 yıla kadar yaşayabilir
Boy: 35-40m

Fidanınızın ambalajı onu nakliye esnasında zarar görmemesi için özenle dizayn edilmiştir. Bu şekilde Türkiye’nin her tarafına sağlıklı bir şekilde ulaşabilmektedir. Tüm fidanlar hediyelik ambalajındadır, bu yüzden sevdiklerinize özel günlerinizde yaşayan bir hediye olarak rahatlıkla gönderebilirsiniz.

Doğal olarak Güney Anadolu ve Lübnan'da yayılmış olup, batı sınırı Fethiye ve Köyceğiz'den başlar. Doğuya doğru Toros Dağları üzerinden uzanmakta, Göksun ve Kahramanmaraş yörelerinden bir kavisle güneye Nur Dağlarına yönelmektedir. Lübnan'da ancak Cebelübnan'da kalmıştır. Bu ana yayılışı dışında ise Kuzey Anadolu'da Kelkit-Yeşilırmak Vadisinde Erbaa yakınlarında Çatalan Köyünde ve Niksar yörelerinde 100 hektarlık adacıklar halinde bulunmaktadır.

Çamgiller (Pinacaeae) familyasından olan toros sediri toroslarda yaygın olarak bulunduklarından ve Lübnan'da sayısı oldukça azaldığından toros sediri isimi daha sık kullanılmaktadır. Şu an dünyadaki en büyük yayılımını Türkiye’de göstermektedir. Ayrıca Katran ağacı olarak bilinen toros sediri Lübnan'ın bayrağında bulunur. 1000 yıl kadar yaşayabilen bu ağaçlar porsuk, çınar, meşe ve ardıç ağaçları ile beraber ülkemizin anıt ağaçları arasında yer almaktadır. Ülkemizde 1000 yaşında 3 metre çap ve 40 metre boyunda örnekleri vardır.

Sedir ağacı diğer kozalaklı ağaçlar gibi geç büyüme özelliği gösterip kuvvetli bir odun yapısına sahip. Bunun yanında, tüm çamlarda olduğu gibi odununda reçine bulunduruyor.

Bu reçinenin görevi, ağacın herhangi bir nedenden dolayı yaralanması durumunda açılan yaranın kapatılarak mikrop kapmasını önlemek ve ağacın kendi kendini tedavi etmesini sağlamak. Bu nedenle reçineler, çok uzun yıllardan beri halk tıbbında da antiseptik (mikrop öldürücü) özelliklerinden dolayı yaygın olarak kullanılıyor. Ayrıca kehribar adı verilen yarı saydam görünüşlü taşlar da, bu tip bitkilerin reçinelerinin fosilleşmesiyle ortaya çıkıyor. Reçinelerin bir başka özelliği de, kokuları ve kimyasal özellikleriyle bitkiyi böceklere ve kurtlara karşı koruması. Bu nedenle sedir başta olmak üzere çam, selvi, göknar, ardıç gibi tüm reçineli ağaçlardan elde edilen kereste, böceklerin ve kurtların verecekleri hasarlara karşı çok dayanıklı oluyor. Reçinenin bu ağaçlara sağladığı üçüncü yararsa, kimyasal yapısıyla hücrelerin oksijenle temasını keserek onların bozulmasını engellemesi. Bu özelliğinden dolayı sedir ve selvi ağaçlarının reçineleri Eski Mısır'da ölülerin mumyalanmasında kullanılmış. Bu ağacın odununun çok sağlam olması, böceklere ve atmosferik etkilere karşı diğer ağaçlardan daha dayanıklı olması ve yine içerdiği reçine sayesinde sudan daha az etkilenmesi nedeniyle, antik uygarlıklar tarafından, başta gemi olmak üzere çeşitli inşaat sektörlerinde, yeraltı ve köprü inşaatları ile travers imalinde kullanılmış..

Bu ağaç için tarihte savaşlar bile çıkmış. İşte tarihî hâdiselerden birkaç örnek:

- Mısırlılar M.Ö. 2600’lü yıllarda sedir tomruklarından 45 m boyunda gemiler inşa etmişler, firavun saraylarının kapılarını da sedirden yapmışlardır.

- Tarihte büyük bir ticaret ve deniz gücüne sahip olan Fenikeliler bu güce sedir ağacı ticareti yaparak ulaşmışlardır.

- Firavunların tabutları sedirden yapılmış, sedir odunundan elde edilen beyaz reçine ile ölüleri mumyalamışlardır.

- Tevrata göre Hz. Süleyman tapınağının çatısı sedirden yapılmıştır.

- Gılgamış Destanı’na konu olan savaşlara, sedir ağacına sahip olabilme arzusu sebep olmuştur.

- Roma hakimiyetine giren Lübnan’da, İmparator Hadrianus tarafından M.S. 134 yılında sedirin korunması ile ilgili bir kanun çıkartılmıştır.

- Dünyanın 7 harikasından biri olan Efes’teki Artemis Tapınağı’nın çatısı sedirden yapılmıştır..

- Sedir tomruğu, en başta Hicaz Demiryolu inşaatında olmak üzere, Osmanlı Devleti zamanında çok kullanılmıştır.

  
Halep Çamı Fidanı (Pinus halepensis)
Fidan Boyu:
35-40 cm
Fidan Yaşı: 3+0
Ömrü: 1000 yıla kadar yaşayabilir
Boy: 35-40m

 

Pinaceae (çamgiller) familyasından Akdeniz bölgesine özgü bir çam türü. Fas ve İspanya, güney ve kuzey Fransa, İtalya ve Hırvatistan, batıda Yunanistan, Kuzey Libya ve güney Türkiye'de yayılış gösterir.

Genellikle deniz seviyesinden 200 m yüksekliğe kadar çıkmaktadır. Fakat güney İspanya'da 1000, Fas'ta ise 1700 m'ye kadar çıktığı görülür.

Orta büyüklükte bir ağaçtır, 15-25 m'ye kadar boy yapar. Sürgünler grimsi-beyazdır, bu özelliği ile kızılçamdan kolayca ayrılır. Kabuk portakal kırmızısı renginde ve kalındır. İğne yapraklar ince 6-10 cm uzunluğunda sarımsı yeşildir. Kozalaklar dar konik 5-10 cm uzunluğunda gençken kapalıdır. Kozalaklar ilk zamanlarda yeşil, 24 ay sonra kırmızımsı-kahverengiye dönüşür. Tohumlar 5-6 mm uzunluğunda kanatlıdır.

Halep çamı, kanarya çamı (Pinus canariensis),kızılçam (Pinus brutia) ve sahil çamı (Pinus pinaster) ile karışık bükler oluşturur. Bazı uzmanlar tarafından kızılçam'ın bir alt türü kabul edilir. Türkiye'nin güney kısımlarında özellikle Adana'da kızılçam ile birlikte görülür. Güneybatı Anadoluda Milas-Bodrum arası Güvercinlik körfezinde saf ya da kızılçamla karışık meşcereler oluşturmaktadır.

 

  

 

 

 

 AMBALAJ TÜPÜNÜZÜ KUŞ YEMLİĞİNE DÖNÜŞTÜRÜN  

Ambalaj tüpünüzü plastik geri dönüşüm kutusuna atarak geri dönüştürebilirsiniz ama onun için daha iyi bir kullanım alanı var:
Onu KUŞYEMLİĞİ’NE dönüştürün!

Gerekli Malzemeler:

 • 20 cm uzunluğunda yuvarlak çubuk 
 • 30 cm uzunluğunda kalın ip 
 • Delme aleti ( Ucu ısıtılmış kalın şiş olabilir )
   

Yapılışı:

 • Kuşların tünemesi için tüpün alt kısmında karşılıklı gelecek şekilde iki delik açınız ve yuvarlak çubuğu bu deliklerden geçiriniz.
 • Tüneğin hemen üzerine yemlerin çıkması için iki üç delik açınız.
 • Tüpün üst kısmınada iki delik açıp bu deliklerden tüpü asmak için bir ip geçiriniz.
 • Şimdi tüpü kuş yemiyle doldurup pencereye asıp kuşları yemlenmesini eğlenerek izleyin.
   

 Fıstık Çamı Fidanı
Toros Sediri Fidanı
Halep Çamı Fidanı


Fidan (Dikime Hazır 3 Fidan Seçeneği) Yorumları Tüm Yorumlar (3)
22 sipariş | 6 yorum | Yorum Detay Pahalıı Bence bunu fiyat olarak çok daha ucuza maledip satmanız her yönden harika olur. Bu fiyata fazla tercih eden olmaz gibi geldi bana.
20 sipariş | 2 yorum | Yorum Detay Mükemmel. Burada Sürekli Karşılaşmasamda. HB'da alışverişimden sonra sepete bir iki tane eklerim. Üstelik alışverişle birlikte olursa teşvik amaçlı indirimli veriyorlar. Ama HB'da hep Fıstık Çamı var BK farklı bir fidan satsa almayı düşünürdüm.
Çalıştığım yerde 2 tane ve memleketteki bahçede 3 tane var. 4 Tane daha yolda geliyor. Herkese tavsiye ediyorum mulaka alın.
Şu üç günlük dünyada dikili ağacımız olsun demi. :)
26 sipariş | 30 yorum | Yorum Detay Fiyat Ürün değeri düşük olduğu için diğer yerlerle ahım şahım bir fiyat farkı yok HB da bile 5 TL ye var. Ama teşfik için güzel hakikaten, ben 1 yıl önce almıştım hala büyütüyorum insana farklı bir duygu veriyor dikili bir ağacının olması tavsiye ederim.