Kapat
Film Fırsatları : 0 Fırsat

Film

Sanat insanların yaşamlarında son derece önem arz eden bir konu ve altta da bunun ayrıntılarına değineceğiz. Bunun yanı sıra sanat deyince karşımıza çok sayıda seçenek çıkıyor ve her biri farklı bir beklentiye hitap ediyor. Tiyatro, müzik, edebiyat, fotoğraf, resim, plastik sanatlar ilk anda söylenebilecek olanlar ama uzun süre yapılan tartışmalardan sonra sinema 7. Sanat olarak kabul edildi. Sinema deyince akla gelen kavram elbette film. Herkesin yaşamına bir biçimiyle değen bir film mutlaka vardır değil mi?

Kim Selvi Boylum Al Yazmalım filmini izleyip unutabilir? Ya da Casablanca filminde “Again Play Sam” yani tekrar çal Sam repliği hafızalarıma kazınmış durumda değil midir? Kimi zaman da göremediğimiz yerleri, bilmediğimiz kavramları belgesel filmler aracılığıyla öğrenmez miyiz?

Ama her zaman sinemada filmi izlemek mümkün olmaz ve insan evde ofiste DVD ya da CD formatında olarak da izleyebilir ki böyle yapması aslında bir yandan da avantajlıdır zira canı ne zaman isterse dilediği kadar izleyebilme şansı da mevcut olur.

Temel Film Kategorileri

Film kategorisinde CD/DVD formatında karşımıza çıkan ana ürün grupları şunlardır:

· Yabancı filmler

· Belgeseller

· Animasyon ve çizgi filmler

· Yerli filmler

· Eğitim ve sağlık filmleri

· Spor yoga hobi filmleri

· Müzik ve sahne dalında olan filmler

Yerli ve yabancı filmler de kendi içinde alt başlıklara türüne göre ayrılmaktadır. Dram, komedi, tarihi, romantik, aksiyon, macera, tarihi, savaş, müzikal en sıklıkla karşımıza çıkan türlerdir.

Film İzlemenin Faydaları ve Güzelliği

İster sinemada, ister evde, ister ofiste türü ne olursa olsun film izlemenin son derece büyük faydaları vardır. Her şeyde önce bir hobi olarak bakıldığında zaman geçirmek, türüne göre eğlenmek için son derece doğru bir araçtır ama bunun dışında kişinin kendini geliştirmesi yönünde de oldukça büyük katkıları vardır.

Bunun yanı sıra belki de en önemli faydalarından bir tanesi başka dünyaları başka insanları anlamasına ve kavramasına, bir diğer ifade ediş biçimiyle empati yapabilmesine katkı sunmasıdır. Film kişinin hayal gücünü de yükselten, diğer insanlara daha hoşgörü ile yaklaşmasına yardım eden, vizyonunu geliştiren, entelektüel birikimini artıran bir olgudur.