Kapat
Savaş Fırsatları : 0 Fırsat

Savaş

İnsanların yaşamlarında hobileri oldukça önemli bir yer teşkil eder. Her insanın da küçük yaşlardan itibaren değişik hobileri vardır. Hobileri insanları meşgul eder, geliştirir, yaşamdan keyif almalarını sağlar.

Ama her insanın kendi gerçekliğinden yola çıkarak hobileri farklıdır. Hobi diye sorunca pek çok insanın ortak hobilerinin başında sinema gelir. Sinema özellikle sinema salonlarında izlendiğinde büyük bir keyif verse de nerede olursa olsun film izlemek başlı başına güzel bir olgudur. Hatta kimileri için sinema son derece büyük bir tutkudur.

Kimi insanlar için su içmek gibi, nefes almak gibidir ve sinemada kendi içinde alt başlıklara ayrılır, dram, komedi, aksiyon, romantik, duygusal ve savaş filmleri ilk anda söylenebilecek olan kategorilerdir. Her türün kendince özel bir kitlesi olduğu da aşikardır.

Gelmiş Geçmiş En Ünlü Savaş Filmleri

Savaş filmleri deyince dünya ve ülkemiz ölçeğinde akla gelen eserler şunlardır:

· Hayat Güzeldir

· Cesur Yürek

· Schindler’in Listesi

· Dağ 2

· Er Ryan’ı Kurtarmak

· Ayla

· Last Samuray

· 120

· Vatansever

· Full Metal Jacket

· 300 Spartalı

· Müfreze

· Spartaküs

· Nefes: Vatan Sağolsun

Üstte ki liste çoğaltılabilir ve kimi insanlar için bu filmler efsane filmlerdir ve birçoğu da yayından kalktığı için DVD ya da VCD formatında alıp bilgisayarda ya da televizyonda izleme olanağı mevcuttur. Üstte belirtilen ve belirtilmeyen filmler alındığı zaman istenildiği kadar istenilen yerde izleme şansı bulunduğu gerçeğini unutmamak gerekir.

Savaş filmleri yapıları gereği savaş konusunu içeren filmlerdir. Bu savaşlar kimi zaman tarihsel gerçek savaşlar olur iken, kimi zaman da tamamen hayal ürünü olan savaşlar olabilmektedir.

İlk çağlarda yapılan savaşlara dair, İkinci Dünya Savaşına, Vietnam Savaşına dair yapılan pek çok film vardır ve kimi zaman milliyetçilik öğeleri de öne çıksa dram yönleri de ağır basan filmler olduğu yadsınamaz. Ayrıca bu filmler ciddi prodüksiyon gerektiren, geniş kadrolu, büyük bütçeli olan filmlerdir.

Tüm bunların yanı sıra gişe açısından bakıldığında da ciddi gişe başarısı elde edilen filmlerdir. Ülkemizde de son yıllarda bu alanda son derece başarılı yapımlara imza atılmıştır.