Kapat
Pil Fırsatları : 0 Fırsat

Pil

Elektrik hepimizin hayatında son derece önem teşkil ediyor ama bunun yanında kimi zaman tüm ürünler her an her yerde doğrudan elektriğe bağlanarak çalışacak diye bir kural bulunmuyor. Kimi elektrikli elektronik ürünlerde özellikle günlük kullanıma uygun küçük cihazlarda pil kullanılıyor.

Bugün geldiğimiz nokta itibarıyla pilin girmediği yer adeta yok gibi ve kimi zamanda kurtarıcımız olabiliyorlar o yüzden de piller hemen hepimizin yaşamında son derece ciddi bir önem arz ediyor.

Pil Grubunda Karşımıza Çıkan Ürünler

Pil deyince satışta olan ürünler şunlardır.

· Alkalin Pil Grubunda: 9V Pil. AA Pil. AAA Pil. Büyük Boy (D) Pil. Orta Boy (C) Pil

· Özel Pil

· Şarj Edilebilen Pil

· Şarj Kiti

Yukarıda yer alan alkalin pil hemen her yerde karşımıza çıkan bir ürün. Bunun yanında pil grubunda ne alaka diye düşünebileceğiniz şarj kiti ise pil olmamakla beraber şarj edilebilen piller için kullanılan üniteler ki çoğumuz zaten bu ve benzeri ürünleri kullanıyoruz.

Özel piller ise adı üstünde özel amaçlı olarak kullanım yerine uygun olarak özel malzemeden yapılan diğer pillere göre daha farklı özellikleri olan ürünler ve çok değişik nedenler ile üretiliyorlar.

Alkalin pil grubunda yer alan ürünler televizyon kumandalarında el fenerlerinde radyolarda vb. ünitelerde kullanılıyorlar. Şarj edilebilen pillerin ise elbette bir raf ömrü var ve belli bir periyottan sonra çoğunluğu şarj edilse bile istenen sonucu veremiyor ve verimli olamıyor.

Yukarıda yer alan tüm piller bazen tekli bazen ikili bazen daha çoklu paketler halinde satılıyor ve farklı markaların farklı ürünleri burada karşımıza çıkıyor. Fiyatlar da markasına, satış adedine ve türüne göre değişiklik gösteriyor.

Şarj kitinin rakamı ise ürünün özelliğine ve markasına göre değişiklik gösterir.

Alırken Bilinmesi Gerekenler

Pil alırken bilinmesi gerekenler şunlardır:

· Nerede kullanılacak ise o ebatta olan piller alınmalıdır

· Ürün özellikleri konusunda emin olunmalı ve gereksinimlere uygun olan ürünler tercih edilmelidir.

· Bilinen markaların ürünleri alınmalı noname ürünlerden uzak kalınmalıdır

· İlgili standartlara uygun olarak üretilen ürün güvenliği kanıtlanmış piller tercih edilmelidir.