Kapat

Geleneksel İmamoğlu Kayseri Pastırması (250 Gram : Sırt)


Fiyat :
14,90 TL


250 g Özenle Doğranmış! Özel Sıcak Pres Vakumlu Paket! Muhteşem İmamoğlu Kalite ve Lezzeti Made in Kayseri!

Bitenekadarcılara özel %100 Sırt etinden çok lezzetli ve özel Kayseri İmamoğlu Pastırma!

Dünyadaki lezzetler içerisinde bizce kesinlikle ilk 3'e girebilecek gerçek bir tat!

Kayseri'de kaynağında SADECE Sırt bölgesinden özenle seçilmiş etlerden, yine özel teknikle ve özel bıçakla en ideal kalınlıkta doğranmış!

Dikkat! Bilenler bilirler, pastırmanın en mükemmeli ve kıymetlisi Sırt bölgesinden yapıldığı kabul edilir, hafif yağlı ve çok yumuşak ve ağızda mükemmel bir tad bırakan bir lezzet sunar! 

İmamoğlu Sucuk ve Pastırmacılık Kayseri, Karpuzatan tesislerinden sofralarınıza özel!

Kargo ile pastırma alınır mı demeyin, zira Kayseri'den hergün binlerce paket gönderiliyor!

Özel Sıcak Pressle vakumlanmış kesinlikle koku vermeyen mükemmel 0.25 kg lik özel paket!

Pastırmalarımız Bitenekadar "teknik" ekibi tarafından bizzat Kayseri'de yerinde özel koşullarda tedarik edilmektedir. (Daha sağlıklı dağıtım için Kayseriden gelen bütün Pastırmaların son dilimleme ve paketleme işlemi İmamoğlu Sucuk Pastırma İstanbul Bölge Müdürlüğünde yapılmaktadır)

İmamoğlu :
1925 ten beri evlerinizin vazgeçilmez damak tadı.

http://www.imamoglusucuklari.com

1925 yılından beri 80 yıllık bir geçmişi ile gelenek ve göreneklerimize bağlı kalarak günümüz teknik ve bilgi gelişimine ayak uyduran köklü ve disiplinli bir aile şirketidir.

TSE-EN-ISO-9001:2000 ve TS 13001 HACCP Belgeli Tesislerde üretim.

Antalya'ya mükemmel koşullarda ulaştığını üyelerimiz kanalıyla teyid ettik!

Tam 8 gün sonra yanlış adres verilmesi yüzünden kargodan dönen pastırmanın bile mis gibi ve taze olduğu teyid edebiliyoruz!

Ürün sıcak vakumlu taze pastırma olduğu için yüzeyini kaplayan Çaman (çemen de denir) pastırma dilimlerine işleyebilmekte ve dilimlerin ayrılması biraz daha hassasiyet gerektirebilmektedir.

DİKKAT!

Pastırmalarımız kargo saatinden 3 saat öncesine kadar hazır edilip özel koşullarda muhafaze edilecektir.

 

Özel Sıcak Vakumlu Hava ve Koku geçirmez paketleme yapılacaktır.

 

Normat şartlar altında Pastırma kurutulmuş et olduğundan kargoya oldukça dayanıklıdır. Yinede her ihtimale karşı:

 

Kargo Teslimatları yine Normal Şartlar altında 2 iş gününden daha fazla (3 ya da 4) süren illerden sipariş yapılmaması rica olunur.

 

Ayrıca nüfusu 25,000 altında ve/veya Aras şubesi bulunmayan ilçelerden ve/veya kendi deneyimlerine göre 2 iş gününden fazla teslim süresi öngören üyelirimizin bu ürünü almalarını tavsiye etmiyoruz.

 

NORMAL ŞARTLAR ALTINDA KARGO TESLİMLERİ 2 GÜNDEN FAZLA OLAN İLLER:

 

 

3 Gün:
Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Muş, Siirt, Van

 

4 Gün:
Hakkari, Şırnak, Tunceli

PASTIRMA NEDİR NE DEĞİLDİR:

KAYNAK: Kayseri Ticaret Odası

http://www.kayso.org.tr/

Kayseri denilince akla ilk pastırma geliyor
Kayseri'den sadece Türkiye pazarına değil dünyaya ihraç edilen pastırma yaklaşık yirmi gün süren bir işlemden geçiriliyor. Kayseri ekonomisinde pastırma ve sucuğun önemli bir yeri bulunuyor. Pastırmayı ilk yapanların Hunlar olduğu biliniyor. Orta Asya'dan batıya akın eden Hun süvarilerinin eyerlerinin çantalarını dolduran tuzlu, kuru ve dumanlı et konservesi, Anadolu'ya gelerek yerleşen Oğuzlar’da pastırmacılığın bulunması ile günümüze kadar ulaşan en önemli damak tatlarından biri haline geldi. Kayseri'de pastırmacılık Orta Asya'dan gelen Türklerle başladı ve zamanla gelişti. Evliya Çelebi on yedinci yüzyılda yazdığı Seyahatname’sinde Kayseri’nin baharatlı sığır pastırmasından övgüyle söz eder. Kayseri pastırması bugün de Anadolu’da yapılan pastırmalar içinde en iyisi olarak ününü koruyor.
 
Kayseri pastırma ve sucuğu ihraç ediliyor
Pastırma ve sucuğun ana vatanı olarak Kayseri biliniyor. Kayseri'de daha önceleri dağınık olarak yapılan pastırma ve sucuk imalatı, 1945'de Karpuzatan mevkiinde kurulan işyerlerine taşındı. Kayseri’de pastırma ve sucuk imalatı ciddi bir endüstri halini aldı. Yapılan üretim sadece Kayseri pazarına değil tüm Türkiye’ye hitap ediyor. Ayrıca yurt dışına ihracat yapılıyor. 1933–1936 yılları arasında 62 bin adet hayvan kesilerek, bundan elde edilen toplam 2,3 milyon pastırma ve sucuk Suriye, Mısır ve Yunanistan'a ihraç edildi. Günümüzde de bu ihracat yine Ortadoğu ve Avrupa’ya yapılıyor. Kayseri'de yılda otuz bin büyükbaş hayvan kesimi yapılarak üç yüz ton pastırma, bin beş yüz ton da sucuk üretimi gerçekleşiyor. Türkiye'de en çok pastırma ve sucuk Kayseri'de yapılıyor. Pastırma, sucuk üretimi yapılan iş yerlerinde modern makinelerle, veteriner ve gıda mühendislerinin kontrolünde üretim gerçekleşiyor. Kayseri’de iki bin kişi bu sektörden geçimini elde ediyor.
 
Pastırmanın en kalitelisi
Doğudan özellikle Kars çevresinden gelen sığırlar Kayseri il merkezinin kuzey batısında bir bölgede yerleşmiş olan fabrikalarda kesilerek işlemlere başlanıyor. Orta büyüklükte bir sığırdan on dokuz, büyük bir sığırdan yirmi altı çeşit pastırma elde ediliyor. Kuşgömü ve sırttan yapılan ekstra kaliteli, bohça, kenar, şekerpare, but dilmesi, mehle, omuz, kürekten yapılanı birinci sınıf, bacak, döş, etek, kavram, meme, kelle, dil gibi bölümlerden yapılanlarsa ikinci sınıf pastırma olarak kabul ediliyor. Kayseri’de üretilen tonlarca pastırma Türkiye’nin dört bir yanına dağılıyor. Hemen tamamı yurt içinde tüketiliyor. İstanbul ve Adana en çok pastırma tüketen iller olarak biliniyor.
 
Erciyes’ten esen gömeç yeli pastırmanın tadı
Kayseri pastırmasının lezzeti yöreye özel olduğu dile getiriliyor. Kayseri Ticaret Odası da Kayseri pastırmasının Türk Patent Enstitüsü tarafından 2001 yılında tescil edilerek coğrafı işaret olarak kullanılıyor. Kayseri'de on beşe yakın “işlik” olarak adlandırılan pastırma imalathanesi bulunuyor. Kayseri pastırmasını pastırma yapan, “Karpuzatan'ın sodalı suyu, Gömeç'in yeli ve Erciyes'in soğuğudur” deniyor. Ayrıca kullanılan baharatlar ve sarımsak da özenle seçiliyor. Makine ile kesilen pastırmanın lezzetinin bozulduğunu kaydeden üreticiler, Kayseri’de pastırma satan kişilerin pastırmanın satırla ince ince doğrandığına dikkat çekiyor.
 
Ucuz sucuk ve pastırmadan uzak durulmalı
Türkiye’de işlenmiş et ürünleri sektörünün en büyük sorunları arasında kayıt dışı üretim yer alıyor. Özellikle 2001 Krizi sonrası artan merdiven altı üretim ülke sağlığını tehdit ediyor. Sektör temsilcileri etin kilosunun 13-14 YTL olduğu Türkiye’de 3-4 YTL’ye satılan sucuğun kaliteli olmayacağı konusunda uyarıyor. Yem fiyatlarının yüksekliği ve hayvan üretiminin azlığı da Türkiye’de etin kilosunu artıran faktörler arasında yer alıyor.
 
Pastırma ve sucuğun yapılışı:
Kayseri’nin en iyi pastırmalarının satıldığı Danacıoğlu’nun sahibi Hasan Danacıoğlu bize pastırmanın nasıl yapıldığını anlattı: “Besili canlı hayvanların kesimi ile başlıyoruz. Bu etler dinlendikten sonra söküm işlemi yapılıyor. Etlerin kemikten ayrılmasına söküm işlemi diyoruz. Pastırmalık etlerin ayrılmasından sonra bu etler muhtelif yerlerinden delik açılarak, bu açılan deliklere tuz basılır. Tuzlama yapıldıktan sonra tuz yerleri aşağıya gelecek şekilde bir iki gün bekletilir. Bekletildikten sonra havuzlarda bu tuzları yıkanır. Yıkandıktan sonra kurutmaya asılır. Beş, altı gün kuruması için asılı tutulur. Etler kuruduktan sonra “denge” konur. Yani etler bastırık altına alınır. Denge konmasında maksat hem kanlı sularının akması hem de şekil verilmesi için. Denkten çıktıktan sonra 8-10 gün daha kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra çemenlenerek piyasaya hazır hale getirilir. Çemen otu, kırmızı biber sarımsak konarak çemen hazırlanır. Bir gün çemende bekletilip, siliniyor ve piyasaya arz ediliyor.”
Sucuk yapımını ise Hasan Danacıoğlu şöyle anlattı: “Sucuk ise pastırmalık etler ayrıldıktan sonra kalan etler seçilerek kıyılır. İçerisine tuz, karabiber, sarımsak, kimyon gerekirse tarçın, yenibahar gibi baharatlar da eklenip hamur haline getirilir. Daha sonra bağırsaklara doldurulup kurutularak piyasaya arz edilir."
 
Bitenekadarcılar İçin Özel Pastırmalı Yemek Tarifleri :
 

Pastırmalı Dana Biftek
 
MALZEMELER :
8 adet ince kesilmiş dana biftek
8 adet ince kesilmiş pastırma
16 adet adaçayı yaprağı
1 adet soğan
Tuz
Karabiber
2-3 yemek kaşığı sıvı yağ
3 yemek kaşığı Marsala (Kırmızı Şarap)

Sosu İçin Gerekli Malzeme:
1 bardak et suyu
1 yemek kaşığı un nişastası
Kekik
Tuz
Karabiber
1 Yemek kaşığı tereyağı

HAZIRLANIŞI :

Biftekleri biraz dövdükten sonra tuz ve karabirberleyin, üzerine pastırma ve adaçayı yapraklarını koyun diğer bifteği üzerine kapatın ve dört yanını kürdan yardımı ile iyice kapatın. Daha önce kızdırılmış sıvı yağın içerisinde hafif ateşte iki tarafını da kızartın.Tavadan cıkarın ve sıcak kalmasını sağlayın.

Sosu için: Soğanları küçük kareler halinde doğradıktan sonra 1 yemek kaşığı tereyağında (kısık ateşte) kavurun. İki yemek kaşığı un nişastasını ilave edin, et suyunu, kırmızı şarabı ilave edin ve beş dakika kaynatın. Servis esnasında bifteklerin üzerine dökün. Bu et kızartmasının yanına evde yapılmış makarna yakışır."

 Geleneksel İmamoğlu Kayseri Pastırması (250 Gram : Sırt) Yorumları Tüm Yorumlar (6)
10 sipariş | 10 yorum | Yorum Detay İstekk Kablosuz kulaklık istiyoruz stoklarınızda. Elektronik malzemelerin yanında bunun gibi şeyleri çerez gibi alırız :)
53 sipariş | 108 yorum | Yorum Detay İnşallah Güzeldir Pek pastırma kültürü olan biri değilim ama sucuk ile birlikte bir pakette bundan sipariş ettim. Umarım övüldüğü kadar lezzetlidir.
46 sipariş | 10 yorum | Yorum Detay aynı ürün mü? zincir marketlerden aldıklarınızı pastırma olarak değerlendirmeyin.. geçen yıl satılan ürünle aynı ise mükemmel bir lezzet.. hatta, ramazan başlayalı 2 hafta geçmesine rağmen bitenekadar bu ürünü satışa koymadığı için tenkit bile etmeye başlamıştım :) bitmeden alınmalı..
22 sipariş | 25 yorum | Yorum Detay Bu senede alıyorum Son 2 pastırma satışınızdan da almıştım. Ailecek çokda memnun kalmıştık. Bekliyordum satmanızı. :)
3 sipariş | 2 yorum | Yorum Detay Tabiki İmamoğlu Gerçek Kayseri Pastırması için tercihim, sırası ile İmamoğlu, Başyazıcı ve Şahin dir. Bu sebeple seçiminizden dolayı sizi tebrik ediyorum.