Kapat

Geleneksel Şahin Kayseri Pastırması (250 Gr: Sırt)


Fiyat :
14,90 TL


250 g Özenle Doğranmış! Özel Sıcak Pres Vakumlu Paket! Made in Kayseri!

ŞAHİN SUCUK FIRSATLARDA!!!

Bitenekadarcılara özel %100 Sırt etinden çok lezzetli ve özel Kayseri Şahin Pastırma!

Dünyadaki lezzetler içerisinde bizce kesinlikle ilk 3'e girebilecek gerçek bir tat!

Kayseri'de kaynağında SADECE Sırt bölgesinden özenle seçilmiş etlerden, yine özel teknikle ve özel bıçakla en ideal kalınlıkta doğranmış!

Dikkat! Bilenler bilirler, pastırmanın en mükemmeli ve kıymetlisi Sırt bölgesinden yapıldığı kabul edilir, hafif yağlı ve çok yumuşak ve ağızda mükemmel bir tad bırakan bir lezzet sunar! 

ŞAHİN Sucuk ve Pastırmacılık Kayseri, Karpuzatan tesislerinden sofralarınıza özel!

Kargo ile pastırma alınır mı demeyin, zira Kayseri'den hergün binlerce paket gönderiliyor!

Özel Sıcak Pressle vakumlanmış kesinlikle koku vermeyen mükemmel 0.25 kg lik özel paket!

Pastırmalarımız Bitenekadar "teknik" ekibi tarafından bizzat Kayseri'de yerinde özel koşullarda tedarik edilmektedir. (Daha sağlıklı dağıtım için Kayseriden gelen bütün Pastırmaların son dilimleme ve paketleme işlemi Şahin Sucuk Pastırma İstanbul Bölge Müdürlüğünde yapılmaktadır)

Üretici Linki:

http://www.sahinsucuklari.com.tr/

GEÇEN YILDAN KALAN KARGO TECRÜBLERİMİZ:

En sıcak havada 48 saat sonra Antalya'ya mükemmel koşullarda ulaştığını üyelerimiz kanalıyla teyid ettik!

Tam 8 gün sonra yanlış adres verilmesi yüzünden kargodan dönen pastırmanın bile mis gibi ve taze olduğu teyid edebiliyoruz!

Ürün sıcak vakumlu taze pastırma olduğu için yüzeyini kaplayan Çaman (çemen de denir) pastırma dilimlerine işleyebilmekte ve dilimlerin ayrılması biraz daha hassasiyet gerektirebilmektedir.

Kargo Fiyatı Değişmeden, Tek Seferde Alınabilecek Maksimum Ürün Adedi :  12
Bu ürün kargoya  23 Ağustos 2010 Pazartesi günü verilecektir.

TÜM ÜRÜNLERE 3 TL KARGO KAMPANYASI:

3 TL'ye Herşeyi Kargoluyoruz!

Sitemizde aktif satışta olan 1. Ürün veya 2. Ürün veya Haftanın Fırsatları Ürünlerinden her Öğlen saat 12:00 den sonraki 24 saat süresince yapacağınız tüm alışverişlerin hepsine birden adet ve miktar kısıtlaması olmaksızın sadece 3 TL kargo ödeyeceksiniz! Tek koşul ürünleri Aktif Fırsat Ürünü Satış süresi olan 24 saat içerisinde almanız.

Ürünleri Tek Sepette de alsanız, ayrı ayrı sepetlerde de alsanız yine eskisi gibi her aldığınız ürün için ayrı ayrı fatura kesilerek gönderilecektir.

Bedava kargolu ürünler ve özel kargo ölçülü ürünler kapsam dışıdır.

DİKKAT!

Pastırmalarımız kargo saatinden 3 saat öncesine kadar hazır edilip özel koşullarda muhafaze edilecektir.

 

Özel Sıcak Vakumlu Hava ve Koku geçirmez paketleme yapılacaktır.

 

Normat şartlar altında Pastırma kurutulmuş et olduğundan kargoya oldukça dayanıklıdır. Yinede her ihtimale karşı:

 

ARAS Teslimatları yine Normal Şartlar altında 2 iş gününden daha fazla (3 ya da 4) süren illerden sipariş yapılmaması rica olunur.

 

Ayrıca nüfusu 25,000 altında ve/veya Aras şubesi bulunmayan ilçelerden ve/veya kendi deneyimlerine göre 2 iş gününden fazla teslim süresi öngören üyelirimizin bu ürünü almalarını tavsiye etmiyoruz.

 

NORMAL ŞARTLAR ALTINDA ARAS TESLİMLERİ 2 GÜNDEN FAZLA OLAN İLLER:

 

 

3 Gün:
Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Muş, Siirt, Van

 

4 Gün:
Hakkari, Şırnak, Tunceli

PASTIRMA NEDİR NE DEĞİLDİR:

KAYNAK: Kayseri Ticaret Odası

http://www.kayso.org.tr/

Kayseri denilince akla ilk pastırma geliyor
Kayseri'den sadece Türkiye pazarına değil dünyaya ihraç edilen pastırma yaklaşık yirmi gün süren bir işlemden geçiriliyor. Kayseri ekonomisinde pastırma ve sucuğun önemli bir yeri bulunuyor. Pastırmayı ilk yapanların Hunlar olduğu biliniyor. Orta Asya'dan batıya akın eden Hun süvarilerinin eyerlerinin çantalarını dolduran tuzlu, kuru ve dumanlı et konservesi, Anadolu'ya gelerek yerleşen Oğuzlar’da pastırmacılığın bulunması ile günümüze kadar ulaşan en önemli damak tatlarından biri haline geldi. Kayseri'de pastırmacılık Orta Asya'dan gelen Türklerle başladı ve zamanla gelişti. Evliya Çelebi on yedinci yüzyılda yazdığı Seyahatname’sinde Kayseri’nin baharatlı sığır pastırmasından övgüyle söz eder. Kayseri pastırması bugün de Anadolu’da yapılan pastırmalar içinde en iyisi olarak ününü koruyor.
 
Kayseri pastırma ve sucuğu ihraç ediliyor
Pastırma ve sucuğun ana vatanı olarak Kayseri biliniyor. Kayseri'de daha önceleri dağınık olarak yapılan pastırma ve sucuk imalatı, 1945'de Karpuzatan mevkiinde kurulan işyerlerine taşındı. Kayseri’de pastırma ve sucuk imalatı ciddi bir endüstri halini aldı. Yapılan üretim sadece Kayseri pazarına değil tüm Türkiye’ye hitap ediyor. Ayrıca yurt dışına ihracat yapılıyor. 1933–1936 yılları arasında 62 bin adet hayvan kesilerek, bundan elde edilen toplam 2,3 milyon pastırma ve sucuk Suriye, Mısır ve Yunanistan'a ihraç edildi. Günümüzde de bu ihracat yine Ortadoğu ve Avrupa’ya yapılıyor. Kayseri'de yılda otuz bin büyükbaş hayvan kesimi yapılarak üç yüz ton pastırma, bin beş yüz ton da sucuk üretimi gerçekleşiyor. Türkiye'de en çok pastırma ve sucuk Kayseri'de yapılıyor. Pastırma, sucuk üretimi yapılan iş yerlerinde modern makinelerle, veteriner ve gıda mühendislerinin kontrolünde üretim gerçekleşiyor. Kayseri’de iki bin kişi bu sektörden geçimini elde ediyor.
 
Pastırmanın en kalitelisi
Doğudan özellikle Kars çevresinden gelen sığırlar Kayseri il merkezinin kuzey batısında bir bölgede yerleşmiş olan fabrikalarda kesilerek işlemlere başlanıyor. Orta büyüklükte bir sığırdan on dokuz, büyük bir sığırdan yirmi altı çeşit pastırma elde ediliyor. Kuşgömü ve sırttan yapılan ekstra kaliteli, bohça, kenar, şekerpare, but dilmesi, mehle, omuz, kürekten yapılanı birinci sınıf, bacak, döş, etek, kavram, meme, kelle, dil gibi bölümlerden yapılanlarsa ikinci sınıf pastırma olarak kabul ediliyor. Kayseri’de üretilen tonlarca pastırma Türkiye’nin dört bir yanına dağılıyor. Hemen tamamı yurt içinde tüketiliyor. İstanbul ve Adana en çok pastırma tüketen iller olarak biliniyor.
 
Erciyes’ten esen gömeç yeli pastırmanın tadı
Kayseri pastırmasının lezzeti yöreye özel olduğu dile getiriliyor. Kayseri Ticaret Odası da Kayseri pastırmasının Türk Patent Enstitüsü tarafından 2001 yılında tescil edilerek coğrafı işaret olarak kullanılıyor. Kayseri'de on beşe yakın “işlik” olarak adlandırılan pastırma imalathanesi bulunuyor. Kayseri pastırmasını pastırma yapan, “Karpuzatan'ın sodalı suyu, Gömeç'in yeli ve Erciyes'in soğuğudur” deniyor. Ayrıca kullanılan baharatlar ve sarımsak da özenle seçiliyor. Makine ile kesilen pastırmanın lezzetinin bozulduğunu kaydeden üreticiler, Kayseri’de pastırma satan kişilerin pastırmanın satırla ince ince doğrandığına dikkat çekiyor.
 
Ucuz sucuk ve pastırmadan uzak durulmalı
Türkiye’de işlenmiş et ürünleri sektörünün en büyük sorunları arasında kayıt dışı üretim yer alıyor. Özellikle 2001 Krizi sonrası artan merdiven altı üretim ülke sağlığını tehdit ediyor. Sektör temsilcileri etin kilosunun 13-14 YTL olduğu Türkiye’de 3-4 YTL’ye satılan sucuğun kaliteli olmayacağı konusunda uyarıyor. Yem fiyatlarının yüksekliği ve hayvan üretiminin azlığı da Türkiye’de etin kilosunu artıran faktörler arasında yer alıyor.
 
Pastırma ve sucuğun yapılışı:
Kayseri’nin en iyi pastırmalarının satıldığı Danacıoğlu’nun sahibi Hasan Danacıoğlu bize pastırmanın nasıl yapıldığını anlattı: “Besili canlı hayvanların kesimi ile başlıyoruz. Bu etler dinlendikten sonra söküm işlemi yapılıyor. Etlerin kemikten ayrılmasına söküm işlemi diyoruz. Pastırmalık etlerin ayrılmasından sonra bu etler muhtelif yerlerinden delik açılarak, bu açılan deliklere tuz basılır. Tuzlama yapıldıktan sonra tuz yerleri aşağıya gelecek şekilde bir iki gün bekletilir. Bekletildikten sonra havuzlarda bu tuzları yıkanır. Yıkandıktan sonra kurutmaya asılır. Beş, altı gün kuruması için asılı tutulur. Etler kuruduktan sonra “denge” konur. Yani etler bastırık altına alınır. Denge konmasında maksat hem kanlı sularının akması hem de şekil verilmesi için. Denkten çıktıktan sonra 8-10 gün daha kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra çemenlenerek piyasaya hazır hale getirilir. Çemen otu, kırmızı biber sarımsak konarak çemen hazırlanır. Bir gün çemende bekletilip, siliniyor ve piyasaya arz ediliyor.”
Sucuk yapımını ise Hasan Danacıoğlu şöyle anlattı: “Sucuk ise pastırmalık etler ayrıldıktan sonra kalan etler seçilerek kıyılır. İçerisine tuz, karabiber, sarımsak, kimyon gerekirse tarçın, yenibahar gibi baharatlar da eklenip hamur haline getirilir. Daha sonra bağırsaklara doldurulup kurutularak piyasaya arz edilir.”


Geleneksel Şahin Kayseri Pastırması (250 Gr: Sırt) Yorumları Tüm Yorumlar (14)
Mükemmel (1)
100 %
Çok İyi
0 %
İyi
0 %
Fena Değil
0 %
Çok Kötü
0 %
46 sipariş | 43 yorum | Yorum Detay Kalite kallavi, fiyat cüzi..Harika bir pastırma idi.
46 sipariş | 7 yorum | Yorum Detay pahalı değil mi biraz marketlerde şahin'in pastarmasını 50, sucuğunu 25 tl'ye kadar bulma imkanı var...
oralarda da isterseniz doğruyorlar...
müşteri profilimiz internetin başından hiç ayrılmayan, hiç çarşı pazar gezmeyen kişilerden oluşuyorsa o başka...
29 sipariş | 3 yorum | Yorum Detay aldım bende geçen sene güzeldi inşallah bu senede aynı tadı yakalarız
13 sipariş | 1 yorum | Yorum Detay Güzel Yorumlar güzel. Ben de alayım o zaman.
104 sipariş | 4 yorum | Yorum Detay bekliyorduk gecen sene almıştım çok güzeldi.
busenede bekliyordum teşekürler