Kapat
Güzel Yazı Defteri Fırsatları : 0 Fırsat

Güzel Yazı Defteri

Söz uçar yazı kalır der ünlü bir sözde. Sözler belki çok etkileyicidir ama başka insanlar ile paylaşılması ve gelecek nesillere aktarılması için de mutlaka yazılı hale getirilmesi gerekir. Henüz teknolojinin bu kadar ilerlememiş bilgisayarın girmemiş olduğu dönemlerde insanlar kendi tümcelerini önce taşlara kazıdılar sonrasında ise defterler yaşamlarımıza girdi ve gün geçtikçe de kullanım alanına göre çeşitleri arttı.

Biz size burada hemen herkesin en azından yaşamının bir döneminde kullanmış olduğu güzel yazı defteri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Neden Kullanılır?

Kullananlar elbette çok iyi biliyor ama bilmeyenler ya da yeniden anımsamak isteyenler için nedir bu güzel yazı defteri kavramını açıklamak gerekir ise ilk başta söylenebilecek olan elbette adından da anlaşılabileceği üzere içine yazı yazılan ama okul yaşamına ilk defa başlandığı ilkokul yıllarında kullanılan ve yazı ile ilk tanışmamıza neden olan eğitim müfredatı içinde ilkokula başlayan çocukların kullanmış olduğu defterler.

Bu defterlerin genelde nasıl olacağını Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor ve buna göre de öğretmenler ailelere bildirerek bu defterler kullanılmaya başlıyor.

Genel olarak A5 yani yarım A4 büyüklüğünde olan çok fazla sayfası olmayan defterler ve çocuklar burada hem Türk Alfabesi ile tanışır iken hem de doğru düzgün kurallarına uygun olarak yazı yazmayı öğreniyorlar ki bu da oldukça önemli.

O yüzden bu defterler hemen herkesin yaşamında ayrı bir yer teşkil ediyor. Bugün çok iyi düzeyde yazanların bile anılarına gittiğinde oraya ilk ne yazdığını ilk sözcüğünün ne olduğunu düşündüğünü hepimiz biliyoruz çünkü biz de öyleyiz. Ama günümüzde bu alanda öyle güzel defterler var ki okuma çağında olmayanlar bile bu defterleri gönül rahatlığı ile kullanarak içinden gelenleri rahatlıkla kurallara uyarak ya da uymadan yazabilir.

Bu defterlerin kapaklarına da baktığımızda çok özel kimi zaman tasarım denebilecek olanlar çıkıyor ve hepsi birbirinden özel olan defterler. Güzel yazı defteri alırken dikkat edilmesi gereken en temel husus eğer okula giden bir öğrenci için alınacak ise öğretmenin istediği biçimde alınması ama elbette bunun yanında çevre dostu ve geri dönüşümlü defterler de bu alanda varsa tercih edilmeli.