Kapat
Sehpa Fırsatları : 0 Fırsat

Sehpa

Dekorasyon olayı son derece özel ve ciddi bir olgu olduğundan mıdır bilinmez iç mimarlık mesleği ortaya çıkmıştır bilinmez ama dekorasyon olayında iç uyumu yakalamak son derece maharet isteyen bir iştir ve hemen her mekânda kullanılması zaruri olmasa da kullanıldığında mekâna ayrı bir güzellik katan ürünler vardır. Bu ürünlerin başında küçük masa olarak adlandırılan sehpa gelir.

Temel Çeşitleri

Sehpa kendi içinde alt başlıklara ayrılmaktadır ki bu grupta yer alan temel ürünler şunlardır:

· Koltuk Sehpası

· Orta Sehpa

· Yan Sehpa

· Zigon Sehpa

Üstte yer alan ürünler için detaylı bilgi vermek gerekir ise şunlar söylenebilir:

Koltuk sehpası adından da anlaşılacağı ister evde, ister yazlıkta ister işte koltuğun önüne konulmak için yapılmış olan ürünlerdir.

Zigon sehpa ise birçok evin hatta tüm evlerin olmazsa olmaz sehpaları arasındadır. Zira onlar kurtarıcı olan ürünlerdir. Eve gelen irili ufaklı misafirlere ikram yapılır iken bu iş içe giren birbirinden sevimli birbirinden şirin yerlerinden çıkarılarak misafirlerin önüne servis için konulur, çok işlevli ve evin bir köşesinde durabilecek çok yönlü olan sehpa türleridir. Zigonlar, ikili, üçlü, dörtlü nadiren de olsa beşli olabilmekteler.

Orta sehpa adından da rahat bir biçimde anlaşılabileceği üzere evin daha doğrusu odanın orta yerine konan diğer sehpa türleri ile kıyaslandığında biraz daha büyük olan üzerine irili ufaklı değişik objelerin konulduğu dekorasyon açısından bakıldığında evin dekorasyonunu bütünleyen en önemli mobilya ürünleri arasındadır.

Yan sehpa ise iki koltuk arasına ya da evin köşelerine konan ve bulunduğu yere farklı bir güzellik katan sehpa türüdür.

Tüm bu sehpalar tahta, ahşap son yılların gözdesi olan masif, pvc ve bazen de üst kısmı özellikle orta sehpalarda cam ile kaplı olan ürünlerdir.

Değişik ebatlarda olabilirler. Tek ayaklı, üç ayaklı, iki ayaklı olabilmektelerdir. Kimi zaman renkli olan ürünler de karşımıza çıkabilmektedir.

Yuvarlak, kare, oval, dikdörtgen ya da özel tasarım olabilenleri vardır. Bu sehpaların boyları farklılıklar gösterebilirler.

Fiyat olarak baktığımızda ise kullanılan malzemesine, çeşidine, üretici firmasına göre değişiklikler gösteren ürünler olduğundan net bir rakam söylemek olası değildir. Sehpa fiyatları ciddi farklılıklar arz edebilmekteler.