Kapat
Müzik Fırsatları : 0 Fırsat

Müzik

Yaşam denen sonunun ne zaman biteceğini bilemediğimiz bir varmış, bir yokmuş gibi olan bu masalda insanların yaşamına güzellik katan unsurlar var ve belki de bunların en başında müzik geliyor. Müzik birçok insanın nefes gibi algıladığı, neredeyse uyurken bile dinlediği bir sanat dalı.

Hemen herkesin yaşamında da onun üzerinde kendi yaşanmışlığından yola çıkarak bir şarkı mutlaka bulunmaktadır. Kimi zaman o hayatımızın bir yerinde bizi bulan belki bir kavuşmayı, belki bir vedayı anlatan ezgi bizim söyleyemediklerimize tercüman olmuştur. O yüzden de hemen herkesin ama bir ama birden fazla ezgisi vardır yürek tellerini titreten.

Elbette kişilerin eşleri ile sevgilileri ile de olan ezgilerini unutmak olmaz ve insanlar o en sevdikleri ezgileri canları istedikleri zaman dinlemek isterler ki bunun içinde CD/DVD gibi ortamlarda albüm olarak bu eserler satışa sunulmaktadır.

Temel Müzik Türleri

Herkesin kendince sevdiği müzik türü farklı işte o müzik türlerinden bazıları:

· Halk müziği

· Sanat müziği

· Caz

· Klasik müzik

· Arabesk

· Pop müzik

· Fantezi

· New Age

· Rock

· Hip Hop

· Blues

· Rap müziği ilk anda söylenebilecek olan türlerdir.

Müzik Aletleri Çeşitleri

Enstrüman olarak da adlandırılan müzik aletleri kapsamı oldukça geniştir ama sıklıkla karşımıza çıkan ürünler şöyle ifade edilebilir:

· Gitar türleri ( klasik, bas, elektro)

· Bağlama

· Keman

· Klayve

· Flüt, yan flüt

· Tambur

· Ut

· Piyano

· Org

· Saksafon

· Davul, perküsyon

· Yaylı çalgılar

· Viyola

Müzik Dinlemenin Hayatımıza Kazandırdıkları

İster Gesi Bağları isimli türkü olsun, ister My Way isimli caz ezgisi fark etmez ama müzik dinlemenin insan yaşamında son derece olumlu bir etkisi vardır. Özellikle sözcük, klasik, caz tarzında olan müziklerin insan ruhuna iyi geldiği bilinmektedir.

İlk çağlarda insanların müzik kanalıyla ruhsal tedavilerinin yapıldığı ve olumlu sonuçlar verdiği. Bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır. Müzik dinlerken insan ağlasa bile rahatlar, kimi zaman bir halay müziğinin eşliğinde eğlencenin, coşkunun tadına varır.

Tüm bunların yanı sıra ders çalışırken müzik dinlemenin kişinin başarısına olumlu etkileri olduğu da bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır. Ayrıca müzik bir sosyalleşme aracıdır.