Kapat

Nazar Göz Bilezik


Piyasa Fiyatı :
142,36 TL

% 1 İNDİRİM

Fiyat :
141,40 TL


Nazar Göz Bilezik

 

 Maden: 925 ayar gümüş
Kaplama: -
Taş Cinsi: Zirkon
Taş Şekli: Yuvarlak
Taş Rengi: Beyaz

Ürün Ölçüleri: Bileziğin Yatay Uzunluğu, 6,4 cm
                       Bileziğin Dikey Uzunluğu, 5,4 cm


Önemli Hatırlatma:  Ürünün zarar görmemesi için lütfen krem, deterjan, parfüm vb. kimyasallarla temasından kaçınınız. 
Nazar ya da kem göz, canlı veya cansız bir varlığın başına kaza veya belâ gelmesine neden olduğuna inanılan bakış. Nazardan özellikle çocukların, kadınların ya da hayvanların etkilendiğine inanılır.

Etimoloji: Farsça kökenli kem sözcüğü kötü, fena anlamlarına gelir. Göz sözcüğü Türkçede görme organı anlamına geldiği gibi aynı zamanda halk arasında "kem göz" (kötü niyetli bakış) anlamında da kullanılır. Arapça "nazar" kelimesi de göz/bakış anlamlarına gelir.

Bazı toplumlarda kem gözün nesneleri bile çatlatabildiğine inanılır. Mavi boncuğun bu enerjiyi kendisine çekerek yok edeceği fikri yaygındır. Kelimenin köz "ateş parçası" ile bağlantısı da dikkat çekicidir. Bakışın yakıcı gücü olduğu düşünülür.

Tarihçe: Kem göz inancının kökeni çok eskilere dayanır. Antik Roma ve Helen medeniyetlerinde, Müslüman, Yahudi, Budist ve Hindu toplumlarında da görülen bu inanış özellikle yerli ve köylü toplumlarında yer etmiş, günümüze kadar hayatta kalmayı başarmıştır. Tarih boyunca yabancıların, vücut deformasyonu olan engellilerin, çocuksuz kadınların ve yaşlı kadınların nazarının daha çok değdiğine inanılmıştır.

Korunma: Kem gözlerden koruduğuna inanılan yöntemler vardır. En yaygın yöntemlerden biri nazar boncuğu gibi takılar takmak ya da üzerinde, muska gibi dua yazılı kağıtlar taşımaktır. Hindistan'ın bazı yörelerinde evlenen çiftler nazardan korunmak için karşı cinsin kıyafetlerini giyerler. Bazı Asyalı toplumlarda çocukların gözlerinin etrafına siyah boya sürülür. Bazı Afrikalı ve Asyalı toplumlarda kem gözlerden en çok yiyip içerken etkilenildiğine, zira ağız açıkken ruhun vücuttan daha kolay çıkacağına inanılır. Bu nedenle yemek yalnız başına veya yakın akrabaların yanında yenir. Günümüzde göz şeklinde mavi renk nesneler takmak, asmak, bulundurmak nazardan korunulacağına dair ciddi inançlar benimsenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Müşteri Hizmetleri : 0850 202 99 23

 

Kargo Saatleri;

·         Haftaiçi saat 16:00'a kadar verilen siparişler Aynı gün Kargoya verilir.

·          Haftasonu ve Resmi Tatillerde alınan siparişler ilk Mesai günü Kargoya verilir.

BİLGİ:

·          Ürünlerin bütün görsel hakları tarafımıza aittir, izinsiz kullanılması ve kopyalanması yasaktır.

·          Görsellerde bulunan Ahşap Kalıp teşhir amaçlıdır. Ürünle fiyatına dahil değildir.

 

Nazar Göz Bilezik Yorumları
Bu ürüne ilk yorum yapan siz olun!