Kapat

Orjinal Türk Zeka ve Strateji Oyunu Mangala


Piyasa Fiyatı :
47,90 TL

% 6 İNDİRİM

Fiyat :
44,90 TL


Orjinal Türk Zeka ve Strateji Oyunu Mangala Osmanlı Döneminden Günümüze Uzanan Gerçek Bir Tarihi Oyun Stratejik Zekayı Geliştirmek Adına Son Derece Eğlenceli Bir Oyun

Bitenekadarcılar Türk tarihinde tam 4000 yıldır yeri olan Zeka ve Strateji Oyunu Mangala ile tanışmaya hazır olun.

Strateji kabiliyetinize ve sabrınıza güveniyorsanız Mangala Strateji Oyunu'nu elinizden bırakamayacaksınız.

Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu'nun diğer oyunlardan farkı; dağdaki çobandan 70 yaşında ki bilgine, İstanbul’da sarayda ki hanım sultandan 6 yaşında ki çocuğa kadar her yaştan ve kültürden insanın oynayabilmesidir.

Mangala Zeka ve Strateji Oyunu iki kişi ve 48 taş ile oynanır.

Taşların renkleri önemli değildir.

Nasıl Oynanır?

Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6'şar adet olmak üzere 12 küçük kuyu ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer büyük hazne bulunmaktadır. 

Oyuncular 48 taşı her bir kuyuya 4'er adet olmak üzere dağıtırlar.

Oyunda her oyuncunun önünde bulunan yan yana 6 küçük kuyu, o oyuncunun bölgesidir. Karşısında bulunan 6 küçük kuyu rakibinin bölgesidir.

Oyuncular hazinelerinde en fazla taşı biriktirmeye çalışırlar. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyun setini kazanmış olur.

Oyuna kura ile başlanır ve oyunda 4 ana temel kural vardır.

TEMEL KURAL 1: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır. Bir adet taşı aldığı kuyuya bırakıp saatin tersi yönünde, yani sağa doğru her bir kuyuya birer adet taş bırakarak elindeki taşlar bitene kadar dağıtır. Elindeki son taş hazinesine denk gelirse, oyuncu tekrar oynama hakkına sahip olur. Oyuncunun kuyusunda tek taş varsa, sırası geldiğinde bu taşı sağındaki kuyuya taşıyabilir. Hamle sırası rakibine geçer. Her seferinde oyuncunun elinde kalan son taş oyunun kaderini belirler.

TEMEL KURAL 2: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder. Oyuncunun elindeki son taş, rakibinin bölgesinde denk geldiği kuyudaki taşların sayısını çift sayı yaparsa (2, 4, 6, 8 gibi) oyuncu bu kuyuda yer alan tüm taşların sahibi olur ve onları kendi hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

TEMEL KURAL 3: Oyuncu taşları dağıtırken elinde kalan son taş, yine kendi bölgesinde yer alan boş bir kuyuya denk gelirse ve eğer boş kuyusunun karşısındaki kuyuda da rakibine ait taş varsa, hem rakibinin kuyusundaki taşları alır, hem de kendi boş kuyusuna bıraktığı taşı alıp hazinesine koyar. Hamle sırası rakibine geçer.

TEMEL KURAL 4: Oyunculardan herhangi birinin bölgesinde yer alan taşlar bittiğinde oyun seti biter. Oyunda kendi bölgesinde taşlarını ilk bitiren oyuncu, rakibinin bölgesinde bulunan tüm taşları da kazanır. Dolayısıyla, oyunun dinamiği son ana kadar hiç düşmez.

Mangala Modelleri:

  • Plastik Mangala
  • Ahşap Mangala

Mangala Paket İçeriği:

  • 1 Adet Mangala Oyun Tahtası
  • 48 Adet Mangala Oyun Taşı

1 Adet sipariş vermeniz durumunda seçmiş olduğunuz modelden 1 Adet "Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu" gönderilecektir. mangala türk zeka ve strateji oyunu mangala strateji oyunu mangala zeka oyunu mangala


Plastik Mangala
Ahşap Mangala


Orjinal Türk Zeka ve Strateji Oyunu Mangala Yorumları Tüm Yorumlar (1)
7 sipariş | 5 yorum | Yorum Detay Öncelikle çok güzel bir oyun ve eski nokia telefonlarında var olan bir oyun. Ama çok büyük bir hata var, bu oyun Osmanlı zamanından değil Hamdanilere dayanan bir oyun yani oyun Türk işi değil Arap işi.