Kapat

Ramazana Özel ORİJİNAL Şahin Kayseri Pastırması (Bonfile) - Dünyada eşi yok!


Fiyat :
19,90 TL


Yarım Kilo Özenle Doğranmış! Özel Sıcak Pres Vakumlu Paket! Made in Kayseri!

Evet okuduklarınız doğru!

Dünyanın en iyisi! Sadece Bitenekadarcılara özel!

Bugüne kadarki yediklerinizin gerçek pastırma tadı olmadığını göreceksiniz!

Dünyadaki lezzetler içerisinde bizce kesinlikle ilk 3'e girebilecek gerçek bir tat!

Kayseri'de kaynağında SADECE Sırt'ın Bonfile bölgesinden özenle seçilmiş etlerden, yine özel teknikle ve özel bıçakla en ideal kalınlıkta doğranmış!

Dikkat! Bilenler bilirler, pastırmanın en mükemmeli Bonfile bölgesinden yapılır ve piyasada 1. sınıf olarak satılan pastırmaların da üstünde bir niteliğe sahiptir. Diğer sırt etleri (kuşgömü de dahil) bir altta ve tüm diğer etler daha da alt katagoride değerlendirilir.

ŞAHİN Sucuk ve Pastırmacılık Kayseri, Karpuztan tesislerinden sofralarınıza özel!

Kargo ile pastırma alınır mı demeyin, zira Kayseri'den hergün binlerce paket gönderiliyor!

Özel Sıcak Pressle vakumlanmış kesinlikle koku vermeyen mükemmel 0.5 kg lik özel paket!

Pastırmalarımız Bitenekadar "teknik" ekibi tarafından bizzat Kayseri'de yerinde özel koşullarda tedarik edilmektedir.

Kıyaslama yaparken sadece Bonfile Kayseri Pastırması ile karşılaştırdığınızdan emin olunuz!

 

Kargo Fiyatı Değişmeden Tek Seferde Alınabilecek Maksimum Ürün Adedi :  6
Bu ürün kargoya 9 Eylül 2008 Salı günü verilecektir.

DİKKAT!

Pastırmalarımız kargo saatinden 3 saat öncesine kadar hazır edilip özel koşullarda muhafaze edilecektir.

 

Özel Sıcak Vakumlu Hava ve Koku geçirmez paketleme yapılacaktır.

 

Normat şartlar altında Pastırma kurutulmuş et olduğundan kargoya oldukça dayanıklıdır. Yinede her ihtimale karşı:

 

UPS Teslimatları yine Normal Şartlar altında 2 iş gününden daha fazla (3 ya da 4) süren illerden sipariş yapılmaması rica olunur.

 

Ayrıca nüfusu 25,000 altında ve/veya UPS şubesi bulunmayan ilçelerden ve/veya kendi deneyimlerine göre 2 iş gününden fazla teslim süresi öngören üyelirimizin bu ürünü almalarını tavsiye etmiyoruz.

 

NORMAL ŞARTLAR ALTINDA UPS TESLİMLERİ 1 GÜNDEN FAZLA OLAN İLLER:

 

2 Gün:
Adıyaman, Artvin, Batman, Bingöl, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Hatay, Karaman, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Yozgat

 

3 Gün:
Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Muş, Siirt, Van

 

4 Gün:
Hakkari, Şırnak, Tunceli

PASTIRMA NEDİR NE DEĞİLDİR:

KAYNAK: Kayseri Ticaret Odası

http://www.kayso.org.tr/

Kayseri denilince akla ilk pastırma geliyor
Kayseri'den sadece Türkiye pazarına değil dünyaya ihraç edilen pastırma yaklaşık yirmi gün süren bir işlemden geçiriliyor. Kayseri ekonomisinde pastırma ve sucuğun önemli bir yeri bulunuyor. Pastırmayı ilk yapanların Hunlar olduğu biliniyor. Orta Asya'dan batıya akın eden Hun süvarilerinin eyerlerinin çantalarını dolduran tuzlu, kuru ve dumanlı et konservesi, Anadolu'ya gelerek yerleşen Oğuzlar’da pastırmacılığın bulunması ile günümüze kadar ulaşan en önemli damak tatlarından biri haline geldi. Kayseri'de pastırmacılık Orta Asya'dan gelen Türklerle başladı ve zamanla gelişti. Evliya Çelebi on yedinci yüzyılda yazdığı Seyahatname’sinde Kayseri’nin baharatlı sığır pastırmasından övgüyle söz eder. Kayseri pastırması bugün de Anadolu’da yapılan pastırmalar içinde en iyisi olarak ününü koruyor.
 
Kayseri pastırma ve sucuğu ihraç ediliyor
Pastırma ve sucuğun ana vatanı olarak Kayseri biliniyor. Kayseri'de daha önceleri dağınık olarak yapılan pastırma ve sucuk imalatı, 1945'de Karpuzatan mevkiinde kurulan işyerlerine taşındı. Kayseri’de pastırma ve sucuk imalatı ciddi bir endüstri halini aldı. Yapılan üretim sadece Kayseri pazarına değil tüm Türkiye’ye hitap ediyor. Ayrıca yurt dışına ihracat yapılıyor. 1933–1936 yılları arasında 62 bin adet hayvan kesilerek, bundan elde edilen toplam 2,3 milyon pastırma ve sucuk Suriye, Mısır ve Yunanistan'a ihraç edildi. Günümüzde de bu ihracat yine Ortadoğu ve Avrupa’ya yapılıyor. Kayseri'de yılda otuz bin büyükbaş hayvan kesimi yapılarak üç yüz ton pastırma, bin beş yüz ton da sucuk üretimi gerçekleşiyor. Türkiye'de en çok pastırma ve sucuk Kayseri'de yapılıyor. Pastırma, sucuk üretimi yapılan iş yerlerinde modern makinelerle, veteriner ve gıda mühendislerinin kontrolünde üretim gerçekleşiyor. Kayseri’de iki bin kişi bu sektörden geçimini elde ediyor.
 
Pastırmanın en kalitelisi
Doğudan özellikle Kars çevresinden gelen sığırlar Kayseri il merkezinin kuzey batısında bir bölgede yerleşmiş olan fabrikalarda kesilerek işlemlere başlanıyor. Orta büyüklükte bir sığırdan on dokuz, büyük bir sığırdan yirmi altı çeşit pastırma elde ediliyor. Kuşgömü ve sırttan yapılan ekstra kaliteli, bohça, kenar, şekerpare, but dilmesi, mehle, omuz, kürekten yapılanı birinci sınıf, bacak, döş, etek, kavram, meme, kelle, dil gibi bölümlerden yapılanlarsa ikinci sınıf pastırma olarak kabul ediliyor. Kayseri’de üretilen tonlarca pastırma Türkiye’nin dört bir yanına dağılıyor. Hemen tamamı yurt içinde tüketiliyor. İstanbul ve Adana en çok pastırma tüketen iller olarak biliniyor.
 
Erciyes’ten esen gömeç yeli pastırmanın tadı
Kayseri pastırmasının lezzeti yöreye özel olduğu dile getiriliyor. Kayseri Ticaret Odası da Kayseri pastırmasının Türk Patent Enstitüsü tarafından 2001 yılında tescil edilerek coğrafı işaret olarak kullanılıyor. Kayseri'de on beşe yakın “işlik” olarak adlandırılan pastırma imalathanesi bulunuyor. Kayseri pastırmasını pastırma yapan, “Karpuzatan'ın sodalı suyu, Gömeç'in yeli ve Erciyes'in soğuğudur” deniyor. Ayrıca kullanılan baharatlar ve sarımsak da özenle seçiliyor. Makine ile kesilen pastırmanın lezzetinin bozulduğunu kaydeden üreticiler, Kayseri’de pastırma satan kişilerin pastırmanın satırla ince ince doğrandığına dikkat çekiyor.
 
Ucuz sucuk ve pastırmadan uzak durulmalı
Türkiye’de işlenmiş et ürünleri sektörünün en büyük sorunları arasında kayıt dışı üretim yer alıyor. Özellikle 2001 Krizi sonrası artan merdiven altı üretim ülke sağlığını tehdit ediyor. Sektör temsilcileri etin kilosunun 13-14 YTL olduğu Türkiye’de 3-4 YTL’ye satılan sucuğun kaliteli olmayacağı konusunda uyarıyor. Yem fiyatlarının yüksekliği ve hayvan üretiminin azlığı da Türkiye’de etin kilosunu artıran faktörler arasında yer alıyor.
 
Pastırma ve sucuğun yapılışı:
Kayseri’nin en iyi pastırmalarının satıldığı Danacıoğlu’nun sahibi Hasan Danacıoğlu bize pastırmanın nasıl yapıldığını anlattı: “Besili canlı hayvanların kesimi ile başlıyoruz. Bu etler dinlendikten sonra söküm işlemi yapılıyor. Etlerin kemikten ayrılmasına söküm işlemi diyoruz. Pastırmalık etlerin ayrılmasından sonra bu etler muhtelif yerlerinden delik açılarak, bu açılan deliklere tuz basılır. Tuzlama yapıldıktan sonra tuz yerleri aşağıya gelecek şekilde bir iki gün bekletilir. Bekletildikten sonra havuzlarda bu tuzları yıkanır. Yıkandıktan sonra kurutmaya asılır. Beş, altı gün kuruması için asılı tutulur. Etler kuruduktan sonra “denge” konur. Yani etler bastırık altına alınır. Denge konmasında maksat hem kanlı sularının akması hem de şekil verilmesi için. Denkten çıktıktan sonra 8-10 gün daha kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra çemenlenerek piyasaya hazır hale getirilir. Çemen otu, kırmızı biber sarımsak konarak çemen hazırlanır. Bir gün çemende bekletilip, siliniyor ve piyasaya arz ediliyor.”
Sucuk yapımını ise Hasan Danacıoğlu şöyle anlattı: “Sucuk ise pastırmalık etler ayrıldıktan sonra kalan etler seçilerek kıyılır. İçerisine tuz, karabiber, sarımsak, kimyon gerekirse tarçın, yenibahar gibi baharatlar da eklenip hamur haline getirilir. Daha sonra bağırsaklara doldurulup kurutularak piyasaya arz edilir.”



Ramazana Özel ORİJİNAL Şahin Kayseri Pastırması (Bonfile) - Dünyada eşi yok! Yorumları Tüm Yorumlar (112)
Mükemmel (2)
100 %
Çok İyi
0 %
İyi
0 %
Fena Değil
0 %
Çok Kötü
0 %
14 sipariş | 10 yorum | Yorum Detay Bir daha verseler de alsam.
5 sipariş | 7 yorum | Yorum Detay Yumurtalı mı yesek,yada pide ile mi.. Çok methettiniz bizde deneylim o zaman..2 pastırma 2 kangalda sucuk,afiyet olsun herkese : )
29 sipariş | 3 yorum | Yorum Detay pastırma bende aldım inşallah bahsedildigi gibi güzeldir sucuk da aldım tabiki
30 sipariş | 9 yorum | Yorum Detay Medine Hurması BK'dan Medine hurması da bekliyorum.
72 sipariş | 28 yorum | Yorum Detay Ramazana özel en güzel ürünler... 2 Pastırma 5 tanede sucuk siparişi verdim. Bu mübarek ramazan gününde alacağım en güzel ürünler bunlar sanırım... Gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılar teşekkürler.