Kapat

Alkalin Pil

Piller gündelik yaşamımızın olmazsa olmaz ürünleri arasındadır ve nedir sorusunun yanıtı ise kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren ünitelerdir ve burada karşımıza değişik pil çeşitleri çıkmaktadır. Bunlardan bir tanesi de alkalin pillerdir.

Alkalin pil nedir sorusuna verilebilecek temel yanıt sözlüklerde şu şekilde geçmektedir: Çinko ve manganez dioksit arasındaki reaksiyona bağlı olarak birincil pil türüdür. Başka tür alkalin piller, özel olarak tasarlanmış hücrelerin tekrar kullanılmasına olanak tanıyan ikincil şarj edilebilir alkalin pillerdir.

Bir alkalin pilin kapasitesi, yük kapasitesine bağlı olarak değişir. AA boyutlu bir alkalin pil, düşük su boşaltma kapasitesinde 3000 mAh etkili bir kapasiteye sahip olabilir, lakin dijital kameralar için yaygın olan 1 amper yükte kapasite 700 mAh kadar az olabileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir. AAA pil ise AA boyutlu bir pile göre çok daha yüksek kapasiteli olan bir üründür. Kullanılan pilin gerilimi, kullanım esnasında sürekli düşer; bu nedenle toplam kullanılabilir kapasite, uygulamanın kesme gerilimine bağlıdır. Bugün geldiğimiz nokta itibarıyla bu pillerin kullanılmadığı yer yok gibidir.

Temel Ürün Grupları

Alkalin pil grubunda karşımıza çok sayıda değişik pil çıkar ve bunlar şunlardır:

· 9V Pil

· AA Pil

· AAA Pil

· Büyük Boy (D) Pil

· Orta Boy (C) Pil

Alkalin pil grubunda yer alan ürünler televizyon kumandalarında, el fenerlerinde radyolarda vb. elektrikli elektronik ürünlerde kullanılıyorlar. Üstte belirtilen tüm piller bazen tekli bazen ikili bazen daha çoklu paketler halinde satışa sunuluyor ve farklı markaların farklı ürünleri burada da karşımıza çıkıyor. Fiyatlar ise markasına, satış adedine ve türüne göre değişiklik gösteriyor

Bilinmesi Gerekenler

Alkalin pil alırken bilinmesi gerekenler şunlardır:

· Nerede kullanılacak ise o büyüklükte olan piller tercih edilmelidir

· Ürün özellikleri konusunda emin olunmalı ve gereksinimlere uygun olan pillerin alınması gerektiği unutulmamalıdır.

· Bilinen markaların ürünleri alınmalı isimsiz ürünlerden uzak kalınmalıdır

· İlgili standartlara uygun olarak üretilen ürün güvenliği kanıtlanmış piller tercih edilmelidir.

· Olabildiğine raf ömrü konusu gözden kaçırılmaması gereken bir husustur bu noktaya da dikkat edilmelidir.

· Rastgele yerlerden alınmamalı bilinen adreslerden alınması yoluna gidilmelidir.