Kapat

Ters Lale Soğanı (Ağlayan Gelin)


Piyasa Fiyatı :
9,90 TL

% 30 İNDİRİM

Fiyat :
6,90 TL


Ters Lale Soğanı (Ağlayan Gelin) Dünyanın En Nadide Çiçeklerinden Biri

Bitenekadarcıların hem evlerinde, hem balkonlarında, hem açık havada yetiştirebilecekleri mutfaklarının olmazsa olmaz Lale çiçeğinin en eşsiz türlerinden biri Ters Lale.

Ters Lalenin asıl önemi endemik  yani aşağıya doğru açmasıdır. Bu ender yetişen koruma altında ki lale türü dünyada sadece Hakkari de doğal olarak yetişmektedir.

Geçmişte yaşayan Asurların, her sabah çiçeklerinden göz yaşı damlası gibi berrak su damlattığı için Ağlayan Lale, Hz İsa’nın çarmıha gerildiğ zaman, Meryem Ananın göz yaşlarından yere akan damlalarla yetiştiğine inananlar, adına “ Ağlayan Gelin” Halk arasında Gul Nuxîn olarak ta adlandırılmaktadır.

Dağlarda yetişen ve dünyanın en nadide çiçeklerinden olan "Ters Lale" ile evlerinizi süsleyebilirsiniz.

Edirne ilimizde bulunan ve mimari açıdan bir şaheser olan Selimiye Camisinin yapılacağı mevki, bir bayana ait lale bahçesiymiş. Mimar Sinan eserini burada yapmak istediğini padişaha söyler Ancak bayan bahçesini vermek istemez Israrlar sonucu bayan, eğer eserde benden bir hatıra olursa bahçemi vereceğim der ve Bunun üzerine Mimar Sinan da müezzinler mahfelinde ki mermer ayağa Ters Laleyi işler.

Satın aldığınız Ters Lale soğanını en geç Aralık ayına kadar ekiniz.

Lale ekim dönemi başladı. Şimdi ekeceğiniz lale soğanları Şubat sonu veya Mart başında açacaktır.

Ters Lalenin güzelliği, narinliği çok sayıda hikayeye, şarkıya, türküye konu olmuştur.

Ters Lalenin, dünyada sadece Hakkari de doğal olarak yetişmektedir

İlkbaharda ve sonbaharda açan narin ve güzel çiçekleri ile ön plana çıkan Ters Lalenin boyu 1 metreyi bulup, her dalında 6 lalenin ters büyüdüğü bu çiçek bir doğa harikasıdır.

Gösterişli çiçeklere sahip bu bitkilerin toprak üstündeki kısımları büyüme mevsimini tamamladıktan sonra sararıp solar. Soğanları ise uzun yıllar çoğalarak yaşamaya devam eder.

Ters Lale Soğanı Paket İçeriği :

  • 1 Adet Özel Kutusunda Ters Lale Soğanı

1 Adet sipariş vermeniz durumunda 1 Adet " Ters Lale (Ağlayan Gelin) Soğanı " gönderilecektir.ters lale (ağlayan gelin) soğanı ters lale ağlayan gelin ters lale soğanı


Ters Lale Soğanı (Ağlayan Gelin) Yorumları Tüm Yorumlar (3)
Mükemmel (1)
50 %
Çok İyi (1)
50 %
İyi
0 %
Fena Değil
0 %
Çok Kötü
0 %
22 sipariş | 7 yorum | Yorum Detay O yöreden getirtmeyi düşünmüştüm ,
dikeceğim inşallah düşündüğüm gibi çıkar
teşekkürler
72 sipariş | 67 yorum | Yorum Detay ektim bakalım çıkacak mı ters laleyi çok metrak ediyorum. inşallah güzel biter
1 sipariş | 1 yorum | Yorum Detay Ters lale doğal olarak sadece Hakkari'de değil Denizli ilinin Bozkurt ilçesine bağlı Hayrettin köyünde de yetiştirilmektedir . Kışın karların erimesiyle birlikte kendiliginden doğal olarak çıkar .