Kapat
Dış Cephe Fırsatları : 0 Fırsat

Dış Cephe

İnsanoğlu son derece sosyal bir varlık ve doğada yer alan diğer canlılar gibi ormanın içinde yaşamıyor. Mekanlar kuruyor. Üretiyor. Çalışıyor derken yaşam böylece devam ediyor. İşte yaşadığı mekanları da bazen iş amaçlı bazen ise barınma amaçlı olarak kullanıyor ne olursa olsun bu mekanların sağlıklı kalabilmesi için doğru bir biçimde korunması gerekiyor ki tam da bu noktada dış cephe kaplaması konusu son derece ciddi bir önem kazanıyor.

İster yalıtım yapılsın, ister yapılmasın bu alanlarda yapılan binayı çıplak bırakmamak adına boyama işlemi tıpkı binanın içinde olduğu gibi dışında da yapılıyor ve dış cephe ürünleri iç cephe ürünlerine göre biraz daha farklılık arz ediyor. Zira dış cephe kaplamalarının yani boyalarının kendisine ait bir yapısı var ve özel olarak üretiliyorlar. Bu noktada birkaç tane örnek vermek gerekir ise şunlar söylenebilir ilk başta: Silikonlu flat dış cephe boyaları, ısı yalıtım sıvası, solvent bazlı sprey boya, dış cephelerde özel olarak kullanılmak üzere üretilen rulolar ve dış cephe silikonu.

Üstte belirtilen tüm ürünler farklı renklerde karşımıza çıkabiliyor. Bunun yanında boyalar ölçeğinde bakıldığında farklı büyüklüklerde olanlar mevcut. Yine rulolar da değişik tasarımlarda olabiliyor.

Alırken Bilinmesi Gerekenler

Üstte adı geçen ürünlerden hangisi alınacak olursa olsun boya konusunun oldukça önemli olduğu gerçeği göz ardı edilmeden tercih edilmeli. Gerçekten dış cephe için olan boyalar alınmalı ve boya deyip geçiştirilmemeli. Ekonomik boyutu da göz önüne alınarak gereksinimler belirlenmeli ve ona uygun miktarda olan boya miktarı seçilmeli. Alınan boyanın çevreye saygılı olarak üretildiğinden ve çevre dostu olduğundan emin olunmalı ki ekolojik dengenin korunmasına katkı sunulabilsin.

Isı yalıtım sıvası için de miktar ve çevre dostu yaklaşımlar konusunda benzer hassasiyetler gösterilmeli. Rulo da isim durum biraz daha farklı burada karşımıza değişik tasarımlar çıkabilir burada önemli olanın kişinin en rahat biçimde kullanabileceği ve özellikle dış cephe için üretilen ürünlerin seçilmesi gerektiği unutulmamalı ve fiyat konusu asla ilk planda düşünülmeden bilinen markaların ürünleri tercih edilmeli.