Kapat
Drama & Duygusal Fırsatları : 0 Fırsat

Drama & Duygusal

Bugün gelinen nokta itibarıyla sinema 7. Sanat dalı olarak kabul edilmiş durumda. Sanatın her birinin kendi içinde ayrı bir güzelliği var ama sinema açısından baktığımızda durum biraz daha farklı.

Sinema teknolojinin ilerlemesi ile de beraber elektroniğin, bilgisayarın içine girdiği ve son derece ciddi ve etkileyici bir görsel şölenin olduğu alan. Yani burada kast edilen ses ve efekt durumları.

Bunun yanında sinema tam anlamıyla ölümsüz zira kayda geçiyor. Bunu daha net bir örnek ile açıklamak gerekir ise tiyatro izlenip geçiliyor, heykel sadece belli bir alanda oluyor ama sinema öyle değil. Sinema salonlarında izlendikten sonra kişiler evlerinde DVD, VCD formatında alıp canları ne zaman isterse izleyebiliyorlar.

Üstelik sinemada her beğeniye her zevke hitap eden filmler vardır. Bu film türlerinden bir tanesi de drama duygusal film tarzıdır.

Bu film türüne baktığımızda adından da anlaşılacağı üzere tür olarak drama duygusal tarzında hazırlanan ağırlıklı olarak gerçek yaşam ögeleri içeren ya da yaşamın genel kurgusuna yakın olan yapımlardır.

Ağırlıklı olarak bir ailenin ya da yakın bir arkadaş grubunun çerçevesinde geçip gerçek yaşamda yaşanabilecek durumlara oldukça yakın olan kurgusal öğeler içeren filmlerdir ki o yüzden de hatırı sayılır belli bir yaş grubundan kadın erkek herkese hitap eden bir film türüdür.

Bu film türünün için de doğal olarak aşk gibi, savaş gibi kimi insana dair durumlar ve olaylar ile de karşılaşmak mümkündür.

Kimi zaman sonu drama duygusal tarzında olmasından dolayı mutlu son ile bitmez. Üstte de belirtildiği gibi gerçeklik yönü ağır basan yapımlardır. Başrolünde Brad Pitt’in oynadığı İhtiras Rüzgarları bu alanda yapılan en iyi eserlerden bir tanesidir. Son yıllarda ülkemizde de bu alanda yapılan çok iyi çalışmalara denk gelmek mümkündür. Bol ödüllü İşe Yarar Bir Şey bu alanda ülkemizde yapılmış en iyi en yeni filmlerden bir tanesidir.

Filmlerde kullanılan müzikler de ona uygun olan müziklerdir. Total olarak bakıldığında kimi zaman yavaş işlese de sağlam kurgulu olan filmlerdir.