Kapat
Boya Fırsatları : 0 Fırsat

Boya

Sanat her yerde. Sanat oldukça geniş kapsamlı olan bir alan ve hal böyle olunca da karşımıza çok değişik seçenekler çıkıyor. İşte bunlardan bir tanesi de resim. Kim Van Gogh resimlerine bayılmaz ki? Ama bu resimler elbette boya ile yapılıyor ve boyalar hayatlarımıza renk, sanat katıyor.

Temel Boya Türleri

Boya deyince bu grupta karşımıza çıkan ürünler şunlardır:

· Akrilik Boya

· Diğer boya türleri

· Guaj Boya

· Kuru Boya

· Pastel Boya

· Sulu Boya

· Yağlı Boya

· Yüz & Parmak Boyası

Yukarıda belirtilen ürünler hakkında temel bilgiler vermek gerekir ise şunlar ifade edilebilir: Akrilik boya yağlıboya kıvamında, suluboya parlaklığında su bazlı bir boya türüdür. Kimi ressamların ve yağlıboya kullanmak istemeyenlerin tercih ettiği bir üründür.

Diğer boya türlerinde burada yer alan boyaların dışında değişik tarzda boyalar karşımıza çıkar. Özel yapım tematik olarak adlandırılabilecek olan boya türleridir.

Guaj boya öğrencilik yaşamından geçip de çok az kişinin kullanmadığı resim yapıldığında ortaya çok güzel bir görünüm veren boya türüdür.

Kuru boya yaşamımız boyunca belki de hepimizin yaşamlarına en çok etki eden boyadır ve her yaşta kesim tarafında kişinin ressam olmasına gerek kalmadan kullanılabilir.

Su boya ise kimi ressamların tercih ettiği bir boya çeşidi olması yanında ilkokulda kuru boya ile birlikte tanıştığımız ilk boya çeşididir değil mi?

Yağlı boya için söylenecek çok şey yok. Dünyanın pek çok ünlü ressamı bu boya ile eserlerini tamamlamıştır. Ama dış cephe kaplamalarında da kullanılırlar.

Yüz ve parmak boyası ise çocukların yüzünü boyamak için ya da nadiren de olsa partilerde yüz boyamaz için kullanılan boya çeşididir.

Alınan bu boyalar set halindedir ve içlerinde çok değişik ana ve ara renkler bulunur.

Boya Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Yukarıda yer alan boyaları seçerken dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken temel konular şunlardır:

· Amaca uygun boya seçilmelidir

· Çevre dostu olan ürünler alınmalıdır

· Seçilen boyaların en az kimyasal içerecek tarzda olanları tercih edilmelidir.

· Bilinen markaların ürünleri alınmalıdır

· Ürünün kalitesinden emin olunmalıdır

· İlgili standartlara uygun olarak üretildiğinden emin olunmalıdır