Kapat
Uydu Alıcısı Fırsatları : 0 Fırsat

Uydu Alıcısı

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber yaşamımıza giren yeni yeni kavramlar var. İnsanlar bugün bir yüzyıl öncesinden çok daha ileri bir noktada.

İletişim ise kişi kaç yaşında olursa olsun ciddi anlamda önem taşıyor ve buna bağlı olarak da teknolojik olarak kronolojik sıra ile bakıldığında önce yaşamlarımıza telefon telgraf gibi sesli ve yazılı uzak mesafe iletişim araçlarının girdiğini görüyoruz.

Yaşanan bu gelişmeleri radyo izliyor. Radyolar haber ve eğlence amaçlı olarak yayın yapan organlar ve radyonun yanına ilerleyen zaman bir İngiliz’in mucidi olan televizyon ekleniyor. Televizyonlar ilk başlarda yerel yayın yaparken geçen zaman içinde dünyanın her yerinden insanlar yayın izlemeye başlıyor ki bunu da sağlayan bir başka alet. Biz buna uydu alıcısı veriyoruz.

Uydu alıcısı adından anlaşılacağı üzere uzayda yer alan yayın uyduları aracılığı ile dünyanın her yerinden yayınlanan kanalları izlemeye yarayan araçlar.

İlk çıktıkları günden bugüne kadar da bu alanda oldukça ciddi gelişmeler yaşandı. Eskiden çift çanak anten ile uydu yayınları izlenirken geçen zaman içinde bu bire düştü.

Keza cihaz olarak bakıldığında da eskiden kutu gibi olan cihazlar çok daha büyük iken şimdi kimi televizyonlarının üzerinde geliyor ya da incecik bir kart halinde olup televizyonların USB girişine bağlanarak evlerde çok da yer kaplamıyor.

Alırken Bilinmesi Gerekenler

Uydu alıcısı alımı da diğer elektrikli elektronik cihazların alınmasında olduğu gibi asla rastgele yapılabilecek bir olgu değil. Mutlaka ilgili elektronik yönetmeliğine uygun olarak üretilen ürünlerin alınması gerekiyor. Alırken kaç tane kanal olduğunu sistemin nasıl işlediğini de bilmeniz de fayda var. Bilinen markaların ürünleri hem kalite güvence açısından tercih edilmesi gereken bir durum hem de bilinen markalar daha kurumsal hizmet verdiklerinden yedek parça ve teknik servis olanakları çok daha geniş olan ürünler. Bilinmeyen markaların noname ürünlerini almaktan uzak durulmalı ve mutlaka garantisi olan üzerinde ürün güvenliği anlamına gelen CE işaretli olan ürünler tercih edilmeli.

Fiyat konusu da gündeme gelmemesi gereken konulardan ve ucuz etin yahnisi sözü unutulmamalı.