Oyun Hamuru

Fırsatları : 1 Fırsat

Oyun Hamuru

Her çocuk yeni bir dünyadır ve bir çocuğun dünyaya gelmesi dünyada pek çok şeyi değiştirir. Onun gerek bedensel açıdan gerek ise ruhsal açıdan sağlıklı bir birey olması için anne babanın üzerine çok ciddi sorumluluklar düşer.

Bu sorumlulukların içinde çocuğun mutlu ve pozitif bir birey olarak gelişebilmesi için oyun ve oyuncak da oldukça önemli olan bir konudur ki özellikle çocuğun büyüme çağlarında oyun hamuru çocuğun dünyaya gözlerini açtığında yaşam ile ilk defa tanıştığı bugünlerde son derece ciddi önem taşır.

Her çocuk mutlaka oyun hamuru ile oynamalıdır. Bu büyüme periyodunun doğal bir parçası olmak durumundadır.

Çocuklar Neden Oyun Hamuru İle Oynamalı?

Gerek yapılan bilimsel araştırmalar gerek ise oyun hamuruyla oynayan çocuklar üzerine yapılan gözlemler bu oyuncak olarak adlandırabileceğimiz ürünü kullanmanın son derece ciddi faydaları olduğunu ortaya koyuyor.

Bunun en temel nedenleri arasında çocuklar yani bebekler neden oyun hamuruyla oynamalı sorusuna verilebilecek en temel yanıt elbette bebeğin el becerilerinin artmasına olanak vermesi.

Bir diğer çok önemli olan faydası ise sağlıklı özgür düşünen irdeleyebilen bir birey olmasında oldukça önemli olan hayal gücünün oluşmasına olanak vermesi. Rengarenk oyun hamurları ile oynamak çocuğun iç dünyasını ciddi anlamda zenginleştiriyor ve onu ruhsal anlamda besliyor.

Tüm bunlara bağlı olarak zihinsel gelişimini olumlu yönde etkiler iken ileride özgüveni yüksek, kendini doğru ifade eden bir birey olmasına olanak veriyor.

Neye Göre Karar Vermeli?

Ama tüm bu olumlu faydalarına rağmen aman oyun hamuru deyip geçmemek gerekir ve belli bir takım noktalara dikkat etmek gerekir.

Bunların en başında olabildiğine doğal malzemelerden yapılan katkısız olan hamurların seçilmesi gerektiğidir. Zira çocuk bilinçsiz bir biçimde ağzına götürebilir ki bu da çocuğun yani bebeğin kimi sağlık problemlerine yaşamasına yol açabilir. O yüzden bilinen markaların ürünleri almakta her zaman için fayda vardır.

Tüm bunların yanı sıra olabildiğine çok renk içeren ve onun hayal gücünün genişlemesine olanak verecek olanlar tercih edilmelidir.

Oyuncak yönetmeliği kapsamında olduğundan CE işareti de mutlaka aranmalıdır.