Yüz Bakımı

Fırsatları : 1 Fırsat

Yüz Bakımı

Bizim toplumumuzda sıklıkla karıştırılan kavramların başında makyaj olayı ile cilt bakım kavramı geliyor. Sanılanın aksine makyaj yapmak bakım yapmak değil, hatta tam tersi doğru bir makyaj yapılmaz ise cilde zarar verdiği de kesin.

Oysa hem vücut hem de yüz bakımı konusu oldukça önemli olan kavramlar ve doğru bir cilt bakımı ile kişinin olduğundan çok daha genç, güzel görünmesi kaçınılmaz.

Temel Ürün Çeşitleri

Yüz bakımı deyince karşımıza çok sayıda seçenek çıkıyor ve bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

· Peeling ( cilt soyma ürünü)

· Serum

· Tonik

· Maskeler

· Nemlendirici

· Leke Giderici

· Güneş Koruyucu

· Sivilce için olan ürünler

· Siyah nokta için olan ürünler

· Gözenek sıkılaştırıcılar

· Cilt temizleme ürünleri

· Yaşlılık karşıtı anti aging ürünler

· Göz kremleri

· Dudak bakım ürünleri temel olarak söylenebilecek olan ürünler.

Bu ürünler kendi içlerinde ürünün yapısına göre farklı büyüklüklerde ve farklı formlarda karşımıza çıkıyor. Her bir ürün kimi zaman kendi içinde alt başlıklara ayrılıyor. Özellikle cildin kuru, normal, yağlı olmasına göre ayrılan ürünler bulunuyor.

Yüz Bakımında Bilinmesi Gerekenler

Kişilerin yüz bakımı rastgele yapabileceği bir uygulama değil ve bilgi kirliliğinin çok fazla olduğu günümüzde bazı kavramları doğru bir biçimde oturtmak gerekiyor. Bu kavramların en başında cilt bakımının olmazsa olmazının özünde cildi temiz tutmaktan geçtiğidir.

Kişi her sabah ve her akşam mutlaka cildini temizlemelidir temizleme noktasında soğuk su kullanılması cildin canlanması için önem taşıyan bir faktördür.

Bunun dışında makyaj yapılsın ya da yapılmasın cilt tipine uygun olarak bu işlemden sonra gece yatarken mutlaka cilt temizleyici ile cilt temizlenmeli, tonik sürülmelidir. Ama özellikle tonik kullanılırken mutlaka cilt tipine uyan bir tonik seçilmeli, cildi kurutmamasına, yağlandırmamasına özen gösterilmelidir.

Tüm bunların yanında yüz bakımının olmazsa olmazı her yaşta nemlendiricilerdir. Kişi cilt tipine uygun bir nemlendirici mutlaka kullanmalı ve bunu asla aksatmamalıdır.

Maskeler de kişinin sorunlarının çözümüne yönelik olarak seçilerek kullanılması gereken ürünlerdir. Haftada bir veya iki kere uygulanabilirler. Peeling dikkatli kullanılması gereken bir ürün olup cildi soyma uygulaması olduğundan doğru markanın ürünleri araştırılarak kullanılmalıdır. Serum ise tek başına yeterli değildir diğer bakım kremleri ile beraber kullanılmalıdır.