Çevre Birimleri

Fırsatları : 0 Fırsat

Çevre Birimleri

Elektronik dünyasına insan bir girdi mi çıkamıyor ve karşımıza çok sayıda ürün çıkıyor dahası geçen zaman içinde de ürün gamı giderek genişliyor. Bilgisayar ile ilişkilendirilen ama kimi zaman tek başına da kullanılabilen çevre birimleri de son derece özel elektronik ürünler.

Temel Ürünler

Çevre birimleri grubunda yer alan ürünler şunlardır:

· Akım Koruyucu Prizler

· DVD & HDD Kasaları

· Joystick & Gamepad

· Klavye

· Klavye & Mouse Setleri

· Mouse

· Kulaklık

· Mikrofon

· Mikrofonlu Kulaklık

· Monitör & Ekran

· Mouse Pad

· Ses Sistemleri

· UPS & Güç Kaynağı

· Webcam

Yukarıdaki yer alan çevre birimlerinin her biri başlı başına birer inceleme konusu olan ünitelerdir. Üstte belirtilen tüm ürünler kullanılan malzemesine göre, modeline göre, büyüklüğüne göre bazen kullanım amacına göre farklılıklar gösteren elektrikli elektronik özellikli olan cihazlardır.

Fiyatları da üstte belirtilen parametrelere bağlı olarak değişiklikler göstermektedir.

Alırken ve Kullanırken Bilinmesi Gerekenler

Çevre birimleri için ürün bazında dikkat edilmesi gereken temel hususlar şunlardır:

Klavye Mouse tarzında ünitelerden genellikle klavye masa üstü bilgisayarlar ile beraber geliyor ve başlangıçta kişilerin değiştirme şansı bulunmuyor lakin yine de değiştirilmesi gereken durumlarda kişilerin bilinen markaların garantili, CE işaretli, kaliteli malzemelerden yapılan ürünleri seçmesinde kazanç vardır. Kişi kullanım tarzına göre Q klavye veya klavye seçebilir. Ürünün görselliğine takılmadan çok fazlaca, tuş yapısına iyice bakarak seçim yapılmalıdır. Benzer durum mouse için de geçerlidir. Orada da çok değişik alternatifler arasından en ergonomik tasarımlı olan ürünler tercih edilmelidir. Diğer özellikler kişinin kendi tercihine kalmış durumdadır.

UPS & Güç Kaynağı seçiminde tamamen toplam gerekli kapasiteye göre karar verilmelidir.

Mikrofon, kulaklık, Mouse pad tarzı ürünler tamamen zevke bağlıdır tabi eğer profesyonel olarak bunların kullanılması gerektiren bir durum yok ise.

Web cam özel bir üründür. Diğer geride kalan ürünler de öyle ve tüm ürünler gerekli araştırmalardan geçtikten sonra alınmalıdır. Bilinen markaların ürünleri tercih edilmelidir.

Ses sistemlerinde sesin kalitesinden ve ilgili standartlara uygun olarak üretildiğinden CE işareti olup olmadığından emin olunmalıdır.

Kullanımlarında da gereken özen mutlaka gösterilmeli ve temizliğine dikkat edilmeli.