Bilgisayar

Fırsatları : 0 Fırsat

Bilgisayar

Teknolojinin hızına yetişmek adeta imkânsız. Bu yüzden de kimi zaman bir teknolojiyi öğrenirken bir başkası çoktan gelmiş bulunuyor.

Teknolojinin insan yaşamına kazandırdığı en önemli teknolojik ürünlerden bir tanesi bilgisayar. Bugün kimse bilgisayar olmadığı dönemlerdeki yaşantısınız düşünemiyor bile.

Hatta günümüzde yapılan birçok iş bilgisayarlar üzerinden yapılıyor ve insanlar yerlerinden kalkmadan tek tuş ile bilgisayar üzerinden tüm işlerini kolayca hallediyorlar.

İlk çıktığı dönemlerde oda büyüklüğünde olan bu elektronik cihazlar artık avuç içine kadar nerede ise girmiş gibi

Temel Bilgisayar Çeşitleri

Bilgisayar türlerine baktığımızda ise masaüstü ve dizüstü olarak iki ana eksende bilgisayarları ayırmak mümkün.

Masa üstü olanlar kasa, monitör ve klavyeden bazen de sadece monitör ve klavyeden oluşan ürünler. Diz üstü olarak baktığımızda karşımızda üç farklı seçenek çıkıyor. Bunlar laptop, notebook, netbook olarak.

Tüm bunlar farklı kesimden insanların beklentilerine yer veriyor ama bunların yanında bir de büyük, kurumsal firmalarda server olan sistemler için özel olarak üretilen mainframe bilgisayarlar olarak adlandırabileceğimiz yapılar da var.

Bu bilgisayarlar kendi içinde teknolojik özelliklerine yani kapasite, büyüklük, işletim sistemi, işlemci, hızı vb. faktörlere göre fiyat farklılıkları arz eden ürünler. Teknoloji ilerledikçe bu alada da çok ciddi gelişmeler yaşanıyor.

Bu çok özel ürünün yanında Mouse gibi, hoparlör gibi bilgisayar aksesuarları da bulunuyor ki bunları da hiçbir biçimde es geçmemek gerekiyor.

Alırken Bilinmesi Gerekenler

Yukarıda belirtilen ifadelerden sonra bilgisayar alır iken dikkat edilmesi gereken hususları da sıralamak gerekir ise şunlar ifade edilebilir:

· İşin görsellik kısmı asla ilk planda tutulmamalıdır.

· Bilinen markaların ürünleri bilinen, güvenilir kurumlardan alınmalıdır.

· Garanti koşulları mutlaka öğrenilmelidir.

· Kişinin kendi kullanım amacına uygun bir bilgisayar alınmalıdır ki burada özellikle hızına ve kapasitesine oldukça dikkat edilmelidir.

· Mutlaka ilk el bilgisayar alınmalı ve olabildiğince ikinci el olanlardan uzak durulmalıdır

· Laptop, netbook gibi ürünler alınıyorsa ve kişi sürekli olarak yanında taşıyacak ise ergonomik tasarımlı, hafif olan ürünler tercih edilmelidir.

· Servis, yedek parça gibi özellikleri en yaygın olan ürünler tercih edilmelidir.