Oyuncak

Fırsatları : 0 Fırsat

Oyuncak

İnsan yaşı ilerledikçe keşke hep çocuk kalsam diye düşünmekten kendisini alıkoyamıyor ama bu ne yazık ki çok da mümkün değil. Zaman su gibi hızla akıp gidiyor ama çocukluk günleri belki de en masum, en sorumsuz en temiz yıllarımız olduğu için hayat boyu anımsanıyor. Her çocukluk dönemi kendi içinde saflık barındırıyor zira çocukluk deyince de elbette insanların aklına gelen bir diğer kavram oyuncak.

Hangi çocuğun oyuncağı olmamıştır ki? Bazen bir tahta at, bazen bir bez bebek. Hepimizin belki de en unutmadığı ve yaşamı boyunca sakladığı ürün oyuncaklarıdır. Oyuncağın çocuğun gelişiminde son derece büyük bir önemi vardır. O yüzden her çocuğun en az bir adet mutlaka oyuncağı olmalıdır.

Temel Ürün Çeşitleri

Oyuncak konusunda alternatif sınırsız olmakla beraber oyuncaklar kendi içlerinde kimi türlere ayrılırlar ve kapsam oldukça sınırsızdır.

Bu oyuncaklara baktığımızda çocuğun yaşına göre el becerilerine katkı sunan oyuncaklar, zeka gelişime katkı sunan oyuncaklar, hayal gücünün artmasına olanak veren oyuncaklar temel oyuncak grupları olarak ifade edilebilir.

Çocuğun ya da bebeğin yaşına, kız çocuğu ya da erkek çocuğu olmasına göre de farklı oyuncak türleri vardır. Bebekler, pelüş oyuncaklar, araba yarışları, puzzle, lego setleri, değişik tarzda arabalar, elbette değişik büyüklükte olan toplar, Lego, yap boz setleri, oyun evleri, Barbie, Süperman tarzı çizgi filmlerin kahramanlarından yapılan oyuncaklar, tren, uçak gibi oyuncaklar, uzaktan kumandalı tarzda olan oyuncaklar, değişik tarzda oyuncak setleri ilk anda söylenebilecek olan örnekler olabilir ama kapsam elbette bunlar ile sınırlı değil ve karşımıza çok sayıda seçenek çıkıyor.

Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapsam ne kadar geniş olursa olsun oyuncak alır iken dikkat edilmesi gereken bazı temel hususlar var ve onlar şunlardır:

· Üzerinde ürün güvenliğinin kanıtlandığını gösteren CE işaretli oyuncaklar seçilmelidir.

· Çocuğun yaşına uygun olan ürünler tercih edilmelidir.

· Kişisel gelişimine katkı sunacak olan oyuncaklar seçilmeli ama tabanca, tüfek gibi şiddet içeren oyuncaklardan uzak durulmalıdır.

· Olabildiğine doğal malzemelerden yapılan oyuncaklar alınmalıdır. Tahta, ahşap gibi olanlar tercih edilmeli ve plastik malzemelerden yapılanlardan uzak durulmalıdır.