Kapat
Evcilik Oyunları Fırsatları : 744 Fırsat

  Evcilik Oyunları

  Bireyin gelişiminde bilim uzmanlarının da çok net bir biçimde ifade ettiği gibi çocukluk dönemi son derece büyük bir önem taşıyor. Bu dönemde çocuğun ileride topluma katkı sunan sağlıklı sorgulayan düşünen bir birey olması için belli bir takım edinimler olması önem taşıyor.

  Örneğin çocukluk döneminde kız ya da erkek çocuklarının düzenli olarak oyuncak ile oynamasının son derece önemli faydaları var. Bu faydalarından bazılarını ifade etmek gerekir ise şunlar söylenebilir:

  · Puzzle, yapboz tarzı oyuncaklar ile çocuklar oynadığı zaman çocuğun zihinsel gelişimine son derece büyük faydası olduğu açık.

  · Oyun hamuru tarzı oyuncaklar ile oynadığı zaman el becerileri gelişiyor

  · Evcilik oyuncakları ise ağırlıklı olarak topluca oynanan oyuncaklar olduğundan çocuğun başkaları ile paylaşma dayanışma duygularını güçlendiren olgular içeriyor.

  Tam da bu noktada çocuklara oyuncak seçerken çocuğun yaşına, kişisel gelişimine katkı sunacak oyuncaklar bulması son derece ciddi önem taşıyor ki burada bizim bahsedeceğimiz oyuncak türü evcilik oyuncakları.

  Burada karşımıza değişik setler çıkıyor ve bu setlerin bazıları şunlar:

  · Mutfak setleri

  · Temizlik setleri

  · Barbie tarzı bebeklerin özel setleri

  · Kahvaltı setleri gibi adlandırılabilir.

  Kişi bu oyuncaklar ile oynarken örneğin temizlik setleri ile oynarken temizlik yapmaya dair kafasında düşünceler gelişmeye başlıyor.

  Keza mutfak setleri ile oynarken ki bu noktada çocuk çevresine de sorular yöneltiyor ve yemek yapma, yemeklerin neler olduğu konusunda bilgi sahibi oluyor ki bu da evcilik oyuncakları ile oynamanın bir diğer faydasını ortaya çıkarıyor.

  Çocuk bu süreçte farklı bilgileri otomatik olarak kendiliğinden öğrenmeye başlıyor ve ilerleyen zamanlarda bu bilgileri doğal bir biçimde yeniden öğrenmesine gerek kalmadan kullanmaya başlıyor. Zira özellikle çocukluk döneminde yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki insan hafızası çok daha güçlü ve temiz böyle olunca da kolayca öğreniyor, bilinçaltına yerleşiyor ve unutması çok kolay mümkün olmuyor. Dahası kişinin ileride bu alanda işler ürettiği zaman severek yapmasına olanak veriyor.

  O yüzden çocukluk döneminde bu tür oyuncaklar ile çocuğun oynamasında her zaman fayda bulunuyor ve aileler de bu tarz oyuncakları mutlaka çocuklarına almalı.