Ampul

Fırsatları : 2 Fırsat

Ampul

Işık insan yaşamında her şeydir ve günümüzde doğal ışık kaynakları yetmediğinden elektrik gibi yapay ışık kaynaklarından faydalanılmaktadır ama bunun yanında elektriğin ışık verebilmesi için ampul gibi aydınlatma ünitelerine gereksinim vardır ve asla elektrik işinin şakaya gelmeyeceği unutulmamalıdır.

Ampul Çeşitleri Nelerdir?

Ampul çeşitleri nedir derseniz işte sıklıkla karşımıza çıkan o çeşitler şunlar:

· Floresan Lamba

· LED Ampul

· Tasarruflu Ampul

Yukarıda yer alan üç ampul tipi de kendi içinde alt başlıklara ayrılmaktadır. Tüm bu ürünler farklı güçlerde, farklı malzemelerden yapılabilen, farklı büyüklüklerde, farklı renklerde olabilen ürünlerdir. Her ne kadar ana renk beyaz olsa bile görsel olarak üretilen ya da gece aydınlatmasında yatak odasında kullanılacak olanlar için mavi, kırmızı gibi muhtelif renkler karşımıza çıkabilmektedir.

Bunun yanı sıra bu ürünlerin abajur, avize gibi ürünler için klasik tipleri dışında üretilen modelleri de karşımıza ama tek başına, ama ürünün içinde çıkabilmektedir. Tüm bunlara istinaden kapsamın net bir biçimde çok geniş olduğunu söylemek mümkündür.

Ampul Alımında ve Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Üstte de ifade edildiği gibi bir kere daha vurgulamak gerekir ise elektrik konusu şakaya gelmez, O yüzden de konunun üzerinde hassasiyetle durmak gerekir ve ürün alımında da dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar vardır.

En önce olarak enerji verimliliği olan çevre dostu olan ürünler alınmalıdır ki doğanın kendi içinde yer alan dengelere zarar verilmesin.

Bir diğer önemli olan husus ise kullanılacak olan alanın büyüklüğüne göre kullanılacak ampulün gücünün belirlenmesi gerektiğidir. Yani küçük alanlar için çok özel bir durum yok ise küçük W değerli, büyük alanlar için büyük W değerli olan ampuller tercih edilmelidir. Bu işin gelecek olan elektrik faturaları noktasında da önem arz eden bir kısmıdır.

Mutlaka ama mutlaka ilgili elektrik direktiflerine göre üretilmiş olan ürünler seçilmelidir. Mümkünse kontrol etmeden alınmamalı ve kullanılmamalıdır. Kalitesinden emin olunan ürünler fiyata takılmadan alınmalı ve kullanılmalıdır.

Kullanırken de mutlaka kullanılmadığı zaman kapatılması gerektiği atlanmamalıdır. Doğru yere doğru ürün seçilmelidir. Işık göz sağlığı için doğrudan göze gelmemelidir.