Dekorasyon & Aydınlatma

Dekorasyon özünde bir sanattır ve bugün belki de iç mimarların türemesinin en önemli nedeni budur. Aydınlatma olayı da son derece önemlidir ve zira ışık olmadan hareket edebilmek kimse için olası değildir.

Temel Dekorasyon ve Aydınlatma Ürünleri

Dekorasyon ve aydınlatma ürünleri deyince aklımıza ilk gelen ürünler şunlardır:

· Ayna çeşitleri

· Duvar kâğıdı çeşitleri

· Duvar sticker ürünleri

· Dekoratif aksesuarlar

· Paravan ve seperatör

· Muhtelif tarzda hediyelik objeler

· Saat ( masa, duvar gibi)

· Tablolar dekorasyon grubunda yer alan ürünler olarak ifade edilebilir.

· Aydınlatma alanında söylenebilecek olan ürünler ise abajur, ampul, avize, tuz lamba, bahçe aydınlatma ürünleri, dekoratif aydınlatma üniteleri, masa lambası, gece lambası, LEDli olan ürünler, lambader, köşe aydınlatmaları, masa lambası, sarkıt, spot lambalar ve çocuk odası aydınlatma ürünleri olarak ifade edilebilir.

Dekorasyon Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıdaki dekorasyon ürünlerinden hangisi olursa olsun seçilirken dikkat edilmesi gereken çok temel özel önem arz eden hususlar vardır. Bunların en başında evin genel yapısına uygun olan ürünlerin seçilmesi gerektiği asla unutulmamalıdır.

Kitsch bir görünüm vermemek için dekoratif ürün deyip geçmemeli ve mutlaka kendi içinde bir uyum yakalanmalıdır. Malzeme açısından ele alındığında olabildiğine insan sağlığına ve doğaya zarar vermeyecek olan malzemelerden yapılan ürünler tercih edilmelidir.

Seçilen ürün ne olursa olsun bir ruhu olmalıdır. Yani rastgele ve çok beğendiğiniz için değil özünde sizden bir şey yansıttığı için ürün alımları yapılması, mobilya ve renk uyumlarına özel gösterilmelidir.

Aydınlatma Ürünü Seçerken Bilinmesi Gerekenler

Işık her şeydir denilebilir. O yüzden de aydınlatma ürünleri seçilirken nerede kullanılacak olursa olsun genel doku ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Örneğin modern bir dekorasyon yapıldı ise gidip olabildiğine klasik olan bir abajur alınmamalıdır.

Çevre dostu olan ürünler seçilmelidir ama tüm bunların yanında dikkat edilmesi gereken en temel husus ışık konusudur. Yani aşırı düşük ya da aşırı yüksek ışığın gözlere zarar verdiği bilindiğinden ortalama değerde ışık değeri olan ampuller alınmalı ama bunu yaparken de mekanın büyüklüğü göz önüne alınmalıdır. Beyaz ışık olanlar olabildiğine tercih edilmelidir.