Vazo

Ünlü bir şair dünyayı güzellik kurtaracak diyor. Güzellik olabildiğine göreceli olan bir kavram ve hayatımızı güzelleştiren şeylerin başında doğru dekorasyon geliyor. Zira insanın yaşadığı ortamda doğru tarzda yapılan bir dekorasyon kişinin kendisini daha iyi daha huzurlu hissetmesine olanak veriyor o yüzden de dekorasyon deyip geçmemek ve her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmek gerekiyor.

Dekorasyon bugün içmimarlığın konusu olan bir kapsam ve adeta bir bilim dalı ve kapsam oldukça geniş ve giderek de genişliyor. Dekorasyonda her bir ürünün kendince ayrı bir yeri ve işte o ürünlerden bir tanesi de evlerin, işyerlerinin olmazsa olmazı olan vazo.

İster içine sevdiklerinizden gelen çiçekleri koyun, ister düz dekoratif amaçlı olarak kullanın ama bulunduğu ortama güzellik kattığı kesin.

Kimi Vazo Çeşitleri

Vazo konusunda sınırsız seçenek olmakla beraber karşımıza en sıklıkla çıkan ürünler şunlar:

· Cam vazolar

· Seramik türde olan ve muhtelif desenleri olan vazolar

· Antika vazolar ( eski tarihlerden kalan ve ciddi anlamda maddi bir değeri olan)

· Metal vazolar

· Özel olarak çini desenli olarak hazırlananlar

· Masa üstü olan tipler

· Köşelere evlerde ya da işyerlerinde konulabilecek olan büyük tipte vazolar

· Polirezan vazolar

· Ahşap görünümlü olanlar

· Kulplu ya da kulpsuz olanlar

· Eskitme olanlar

Üstte belirtilen ürünlerde fiyatlar üründe kullanılan malzemeye, vazonun büyüklüğüne, tasarıma ve üretici satıcı firmanın belirlemiş olduğu satış politikasına göre değişiklikler arz etmektedir. O yüzden asla net bir rakam söylemek olası değildir.

Vazo Dekorasyonunda Bilinmesi Gerekenler

Peki, ama vazo nasıl kullanılmalı derseniz öncelikle kullanılacak olan alanın özeliklerine uygun bir vazo seçilmesi gerektiği asla unutulmamalı.

Yani işyeri ise ona uygun olan bir vazo, ev ise ona uygun olan tercih edilmeli ama olay bununla bitmiyor tabi kullanılan ürün mutlaka genel dekorasyona uygun olmalı. Örneğin klasik döşenen bir oturma odasına gidip ahşap tarzda olan vazonun konulması ortaya kara mizah unsuru gibi bir durum çıkaracaktır.

Büyük tarzda kullanılacak vazolarda ise mümkün olduğunca renklere dikkat edilmeli ve iki köşeye konarak aynı vazodan ortamda hoş bir ambiyans yaratılmalıdır.