Aydınlatma

Fırsatları : 2 Fırsat

Aydınlatma

Işık doğadaki tüm canlıların yaşamında son derece büyük bir önem arz ediyor. Bitkilerin büyümesi için de gerekli. Hayvanların, insanların birbirine çarpmadan hareket edebilmesi için de. Hal böyle olunca da ışık olayına tüm yönleri ile bakabilmek gerekiyor.

Her ne kadar bitkiler ve hayvanlar için doğal ışık kaynağı olarak ifade ettiğimiz güneş yeterli olsa da insanlar için bu yeterli olmuyor ve yapay ışık kaynaklarına gereksinim duyuyorlar. İşte yapay ışık kaynakları da aydınlatma üniteleri ile gerçekleşiyor zira elektriğin ışık halinde kullanılabilmesi için bu ürünlere gereksinim doğuyor.

Temel Aydınlatma Ürünleri

Aydınlatma ürünü olarak karşımıza çıkan kimi ürünler ise şunlar:

· Abajur

· Abajur Şapkası

· Ahşap Abajur

· Diğer

· Modern Abajur

· Retro Abajur

· Ampul

· Floresan Lamba

· LED Ampul

· Tasarruflu Ampul

· Armatür

· Avize

· Bahçe Aydınlatma

· Dekoratif Aydınlatmalar

· Gece Lambası

· Lambader & Köşe Aydınlatmaları

· Led Aydınlatmalar

· Masa Lambası

· Sarkıt

· Spot Lamba

· Tuz Lamba

· Çocuk Odası Aydınlatmaları ki bu grupta da özel olarak çocuklar için üretilen abajur ve gece lambalarından bahsetmek gerekiyor.

Bu ürünler de kendi içlerinde model, tasarım olarak alt başlıklara ayrılıyorlar. Ürün fiyatları da modeline, ürün grubuna, markasına, kullanılan malzemeye göre farklılık arz ediyor.

Aydınlatma Ürünleri Alırken Bilinmesi Gerekenler

Doğru bir aydınlatma tüm insanların yaşamında hayati önem taşıyan bir kavram. Özellikle göz sağlığı açısından bulunulan tüm iç ve dış mekanlarda aydınlatma seviyesinin şiddeti önem taşıyor. Az aydınlatma doğru konumdan gelmeyen aydınlatma, yüksek düzeyde aydınlatma göz sağlığını olumsuz düzeyde etkileyen faktörler arasında geliyor. O yüzden alanın büyüklüğüne göre doğru konumdan olmak üzere aydınlatma düzeyinin seçilmesi gerekiyor. Ayrıca olabildiğine A+ olarak ifade edilen çevre dostu ürünlerin seçilmesi gerektiği de unutulmalı.

Tasarım olarak bakıldığında bulunulan ortama uygun olan ürünler seçilmeli ve ortam içinde genel bir uyum yakalanmalı. Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus kullanılan malzeme. Hem insan sağlığına, hem de doğaya zarar vermeyen malzemelerden yapılan aydınlatma ürünleri seçilmeli ve seçilen ürünler kolay temizlenmeli, leke kir vb. tutmamalı gibi özellikler aranmalı.