Kitap

Fırsatları : 4 Fırsat

Kitap

İnsan olmanın doğasında olan bazı olgular var. İnsanı diğer canlılardan ayıran en temel farklardan bir tanesi hiç şüphe yok ki insanın düşünen sorgulayan bir varlık olması. İnsan denen canlı diğer canlıların aksine kendi yaşamının sorumluluğunu taşıyabilecek yetide olan bir canlı ki tam da bu da noktada karşımıza son yılların gözde sözcüklerinden olan kişisel gelişim ifadesi geliyor. İnsanların kişisel gelişimlerinde kitap başlı başına özel bir önem arz ediyor ve o çok klişe olan söylemde olduğu gibi okumanın öğrenmenin yaşı yok.

Neden Kitap Okumalı?

Peki, ama insan sadece kişisel gelişim amaçlı olarak mı kitap okumalı? Elbette hayır. Yapılan bilimsel araştırmalar ile de kanıtlandığı üzere kitap okumanın son derece ciddi faydaları var. Elbette kişisel gelişim açısından da oldukça önemli ama bunun dışında da sağlık açısından son derece önemi var.

Bunlardan bazılarını ifade etmek gerekir ise okumak kişinin hafızasını güçlendirmesine ciddi anlamda katkı koyuyor ki bu da ilerleyen yaşlarda kimi beyin hastalıklarına yakalanmasını önlüyor.

Bir diğer katkısı elbette bilgi güçtür. Kişinin okuduğu kitaplardan elde ettiği bilgileri değişik biçimlerde kullanabilir. Okumanın en önemli faydalarından bir tanesi insan ilişkilerine daha geniş bir bakış açısından bakılması ve kimi olaylara daha hoşgörülü olarak yaklaşılmasıdır.

Tüm bunların yanı sıra kitap okuyan insanların çevresi kalabalık olur zira bilgileri ile çevresindeki insanların ilgisini çeker ve ilgi odağı haline gelirler. Dili kullanmaları ise çok daha düzgündür. Akıcı bir biçimde konuşurlar. Hayal gücünün gelişmesine, iş yaşamında daha başarılı olmaya da oldukça ciddi anlamda katkıları vardır.

Nasıl ve Hangi Kitaplar Alınmalı?

Hiç okuyanla okumayan bir olur mu sözünü de düşünecek olursak okumanın faydaları say say bitmiyor son yıllarda hemen herkes kitap yazar hale geldiğinden insanın kafası kitapların alımı sırasında karışmıyor değil.

Böylesi bir alım yaparken elbette popüler çok satan kitaplar alınabilir ama bunun yanı sıra dünya edebiyatının seçkin örnekleri, klasikler de mutlaka okunması gereken yapıtlardır.

İstenirse bu alanda bir uzmana danışmak da mümkündür ama rastgele herhangi bir kitabı almak doğru değildir. Kitapların alımı ise mutlaka bilinen adreslerden olmalı ve hiçbir biçimde korsan yayınlara para verilmemelidir.