Yardım Konuları

ARAMA

Yardım Konusu Arama:
CVV2 veya CVC2 nedir?

Kredi kartınızın arka yüzündeki numaranın son 3 rakamı CVV2, CVC2 ya da CID adı verilen bir güvenlik kodudur. Örneğin kartınızın arkasında 0000 1111 2222 3333 444 yazıyorsa, CVV2 numarası (Güvenlik Numarası) 444′tür.

CVV2 veya CVC2 denen güvenlik kodu, kredi kartı sahteciliğinin önüne geçmek için kullanılan yöntem olarak oluşturulmuştur. Genellikle telefon, faks ve internet üzerinden yapılan alışverişlerde kartınızın fiziksel olarak var olup olmadığının kontrolü amacıyla kullanılır.
 
1 Ocak 1997′den itibaren tüm MasterCard’larda, 1 Ocak 2001′den itibaren de tüm Visa’larda güvenlik kodu bulunması zorunlu hale gelmiştir.
 
Güvenlik numarası banka tarafından kartın basımı sırasında, kredi kartı numarasının ve son kullanma tarihinin sadece bankanın bildiği bir yöntem şifrelenmesi ile oluşturulur. Bir alışveriş sırasında bu numaranın verilmesi ile o müşterinin bu karta fiziksel olarak sahip olduğu kabul edilir. Şu tarihe kadar bu güvenlik kodunu kırabilen olmamıştır.
 
CVV2 veya CVC2 kredi kartınızın arka yüzünde genellikle imza bandının üzerinde yer alır. Kredi kartı numarası gibi kabartma şeklinde değildir, genellikle baskı olarak yazılır.
 
Kartınızın arka yüzündeki manyetik bant güvenlik kodunu içermez. Dolayısıyla mağaza ile yüz yüze yaptığınız ve pos cihazından kartınızı okutmak suretiyle yapılan alışverişlerde genellikle kullanılmaz. Telefon ya da internet ile yaptığınız kredi kartı işlemlerinde ise çoğunlukla güvenlik kodu sorulmaktadır.
 
Sanal kartlarda, bankadan bankaya değişen bir uygulama görülmektedir. Bazı bankalar sanal kartınızı kullanabilmeniz için üzerinde CVV2 numarası bulunan fiziksel bir kart da teslim etmektedir. Diğer bankalar ise internet şubelerinden veya telefon bankacılığı ile bu bilgiye erişmenizi sağlamaktadır.

Bu kategorideki diğer sorular

BİZE ULAŞIN

Sorunuzun cevabını burada bulamadıysanız, Destek Hattımıza mesaj atarak ulaşabilirsiniz. Bize Ulaşın

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres : Sururi Mahallesi Hoca Hanı Sokak Ambarcı İş Merkezi No:19/69 Yeşildirek İSTANBUL
Telefon : +90 212 514 1260